Çok Basit Şekilde Güneş Enerjisi Kurulumu | Şemalı

2
295
gunes-enerjisi-kurulumu, gunes-enerjisi-kurulumu-nasil-yapilir, gunes-enerji-sistemi-kurulumu, enerji-kurulumu
gunes-enerjisi-kurulumu, gunes-enerjisi-kurulumu-nasil-yapilir, gunes-enerji-sistemi-kurulumu, enerji-kurulumu
BMI Makale Alt 728×90

Yaz yaklaşıyor ve birçok kişi güneş enerjisi kurulumu için bana email gönderiyor. Bende sizler için oldukça basit ve sade bir anlatımla, güneş enerjisi kurulumu nasıl yapılır anlatacağım.

Güneş enerjisi kurulumu anlatımını basit tutacağım için bu anlatımda kullanacağım malzemeler de küçük ölçekli ve az sayıda olacaktır.

Güneş enerjisi kurulumu için başlıca malzemeler şunlardır;

  • 1 adet güneş paneli (gücü hiç farketmez),
  • 1 adet akü (gücü ve tipi fark etmez),
  • 1 adet şarj kontrol cihazı (tipi ve gücü farketmez),
  • 1 adet inverter (gücü ve tipi faretmez),
  • 1 çift MC4 konnektör (dişi + erkek soket),
  • 1 takım solar kablo (4’lük veya 6’lık olabilir).

Basit olarak başlıca malzemelerimiz bunlardır. Şimdi işin asıl kısmına yani kurulum kısmına geliyorum. Kurulumu adım adım ve kısa olarak anlatacağım. Ardından en son aşamada, sizlere basit bir kurulum şeması vereceğim.

Adım Adım Güneş Enerjisi Kurulumu

1.Adım:

Güneş enerji sisteminin kurulumuna en tepeden yani çatıya konulacak olan güneş panelinden başlıyoruz. Çatınızın uygun bir yerine (güney cephe olması özellikle tavsiye edilir) güneş panelinizi yerleştirin. Sağlam olmasına özen gösterin ki rüzgarda uçup gitmesin.

Güneş panelini çatıya koyduktan sonra, güneş panelinin arkasındaki 2 adet kablolu MC4 ucundan şarj kontrol cihazına kadar 2 çift kablo çekin. Bu kabloların 1 tanesi + (artı) uçtur, diğeri ise – (eksi) uçtur. Mutlaka artı ve eksi uçları işaretleyin. Böylece çatıdan aşağıya indiğiniz zaman artı ve eksileri karıştırmazsınız.

2.Adım:

Güneş panelinden aldığınız kabloların ucunu şarj kontrol cihazının girişine göre soyun. Ve şarj kontrol cihazında açıkça gösterilen güneş paneli işaretinin bulunduğu artı kısma artı kabloyu, eksi kısma ise eksi kabloyu sokun ve sıkın.

3.Adım:

Daha sonra, şarj kontrol cihazında yine açıkça gösterilen akü artı ve eksi kısımlarından, bir çift kablo ile aküye bağlantı yapın. Yani şarj kontrol cihazındaki akü giriş yerindeki artı kısmından akünün artı kutpuna, eksi kısımdan akünün eksi kutpuna kabloları bağlayın. Yalnız bu işlemleri yaparken mutlaka önce artı sonra eksi uçları takın.

4.Adım:

Daha sonra, inverter’de ki açıkça gösterilen artı ve eksi uçları, akünün artı ve eksi kutuplarına bağlayın. Bu işlemi yaparken de önce artı kısmı bağlayın, sonra eksi kısmı bağlayın. İnverter bağlantısını yaparken ters bağlamamaya özen gösterin.

Hepsi bu kadar basit. Güneş enerjisi kurulumunu artık yaptınız. Aşağıya yukarıda anlattıklarımın şemasını koyuyorum, böylece daha net anlaşılabilir. Kafanıza takılan soruları, yorum kısmından sorabilirsiniz.

Güneş enerjisi kurulumu şeması

gunes-enerjisi-kurulumu

2 Yorumlar

CEVAP VER