155 Bin Eve Elektrik Sağlayacak Dünyanın En Büyük Gelgit Enerji Santrali

0
757

Dünyanın En Büyük Gelgit Enerji Santrali Ayın çekim gücü ile artık elektrik üretmek mümkün.Yenilenebilir enerji kaynaklarına verilen önem gün geçtikçe artıyor ve bu alanda sürekli yeni teknolojiler geliştiriliyor.

Ayın çekim gücü  olan med-cezir ile elektrik enerjisi üretmek artık mümkün. Ay çekim gücü ile okyanus ve denizlerde gel-git ler meydana getiriyor ve bu gücten en fazla yararlanabilecek ülkelerin başında da ingiltere geliyor.

Yaklaşık 155.000 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek med-cezir enerji santrali dünya da bir ilk olarak ingilterenin Swansea körfezinde kurulacak,ve dünya da ilk olarak ayın çekim gücünden elektrik üretecek.

Binlerce evin elektrik enerji ihtiyacını karşılayacak olan enerji santrali yaklaşık 120 yıl gibi çok büyük yıllar ingiliz halkına hizmet verebilecek.

Med-Cezir Enerji Santrali tamamlandıktan sonra yaklaşık 250.000 varil petrolün yerini alacak ve dünya’ya fosil yakıt kullanımından az da olsa feragat ettirebilecek.

1966 yılındаn günümüze kadar bu alanda çok ciddi faaliyetler gerçekleşiyordu ve bu enerji kullanılıyordu. Sweansea körfezi bu teknolojinin en son aşamasını kullanan ilk yer olma niteliğine sahip olacak.

Gelgit enerjisi ile nasıl elektrik üretiliyor ? Gel-git enerjisi swansea körfezinde bulunan havuz ile deniz arasındaki oluşan dalganın yüksekliğindeki potansiyel enerjiyi kullanarak elektrik enerjisi üretiyor,yani potansiyel enerjiyi elektrik enerjisine çeviriyor.

2017 yılında başlanacak olan bu projenin maliyetinin yaklaşık 1 milyar pound olacağı ve 2021 yılında da faaliyete geçeceği öğrenildi.Bu projenin ingiltere ye yılda yaklaşık 420 GW elektrik enerjisi üretmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here