20 Kat Daha Verimli Güneş Panelleri Üretildi

4
2496
V3-Solar-Cell, daha-verimli-gunes-panelleri
V3-Solar-Cell, daha-verimli-gunes-panelleri

Yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanılması adına dünyadan yeni haberler gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda enerjiyi daha fazla yoğunlaştırabilen daha verimli güneş panelleri yapıldığı duyurulmuştu.

Yeni icat edilen güneş panelleri, normal güneş panellerine göre 20 kat daha fazla güneş enerjisi alabiliyor ve elektrik enerjisine dönüştürebiliyor. Üstelik diğer panellerde yaşanan ısınma problemi, bu panellerde neredeyse yok denecek kadar az.

Günümüzde kullanılan panellerin verimliliği şu anda istenen düzeyde değil. Panellerin mucitlerinden olan Nectar Design ekibi, sıradan panellere göre verimliliği artıracak bir yol bulmuşlar. “V3 Solar Cell” adı verilen güneş panelleri ile bunu büyük bir oranda sağlamışlar.

v3-solar-cellYeni üretilen V3 Solar Cell güneş panelleri, sıradan panellerden farklı olarak koni biçiminde tasarlanmış. Koni biçiminde tasarımın amacı güneşin dik geldiği zamanlarda, güneş ışınlarından tam anlamı ile verim sağlayabilmek. Ayrıca aşırı ısınmayı önlemek için güneş panelleri sürekli olarak dönen yüzeylere sahip bulunuyor.

Aerodinamik tasarımı sayesinde güneş panelleri hem daha az ısınıyor, hem de güneş ışınlarını 20 kat daha fazla alabiliyor.

Gelecek zamanlarda seri üretime geçilmesi ile dünya üzerinde bu teknolojiyi daha sık görebiliriz.

4 Yorumlar

  1. Güneş enerjisine çok meraklıyımdır. Güneş paneli teknolojisindeki bu gelişmeler beni çok heyecanlandırıyor. Bloğunuzu yakından takip ediyorum ve çalışmalarınızı çok beğeniyorum. Takipteyim 🙂

  2. Umut verici bir gelişme. Umarım 3-5 yıl içinde güneş paneli maliyetleri iyice düşer. Böylece biz vatandaşlarda bu nimetten faydalanabiliriz.

    • Emin olun, güneş panellerinin fiyatlarının ucuzlamasını hem alıcılar hemde satıcılar dört gözle bekliyor. Eğer ucuzlarsa piyasada epey canlanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here