2018 KOSGEB Kredi Şartları Nelerdir?

0
870
kosgeb kredi şartları

Hep hayalini kurduğunuz, kendinize ait bir iş yeri açma isteğinizi, ticaret hayatına atılmak için çıkmanız gereken basamakları aşmanıza yardımcı olacak KOSGEB’in açılımı, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır. Peki ‘ 2018 KOSGEB kredi şartları nelerdir? KOSGEB’den kimler faydalanabilir? KOSGEB’e nasıl başvurulur?’ gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

KOSGEB ve Tarihçesi

İş hayatına atılmak isteyenlerin en büyük sıkıntısı sermayedir. Tabi sermaye kadar önemli olan girişimci ruhu, planlı hareket etmek ve doğru adımları atmaktır. Bu aşamaları geçtikten sonra sermaye aşaması gelir ki, bu aşama çoğu kişinin takılıp kaldığı, hayallerini ertelemek durumuna düşüren aşamadır. Devlet bu noktada yeni girişimcilerin önünü açmak adına destek kredileri vermektedir. Hibe ise, girişimcilere projelerin yapımı için verilen yardımdır. KOSGEB tüm bu destek ve yardımları kapsar.

KOSGEB Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olup görevini 1990 yılından günümüze devam ettirmektedir. KOSGEB’in başlı başına amacı ise, orta ve küçük ölçekli işletmelerin sanayideki pay ve etkisini arttırmak, rekabeti arttırmak ve kurumsallaşma da işletmenin kendini geliştirmesini sağlamaktır. Başarılı sağlam girişimciler, işletmeler ve yeni projelerde amaçları kapsamındadır. Bu amaçları güden programın, KOSGEB kredi şartları nelerdir? sorusu en çok merak edilen konusudur.

KOSGEB Kredi Başvuru Şartları

KOSGEB kısaltmasını çevrenizde iş kurmak isteyenlerden mutlaka duymuşsunuzdur. Başvuru yapamayanları, KOSGEB’den faydalanamayanları da duymuşunuzdur. Bunun sebebi, iş kurmak isteyenlere de bazı şartların konulmuş olmasıdır. KOSGEB kredi şartları nelerdir? Sorusunun cevabını sıralamak gerekirse;

 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi gibi uygulamalı olarak verilen eğitim desteği almış olmak
 • İş Kurma danışmanlığı eğitimi gibi kurumların verdiği eğitim desteğini almış olmak
 • Genç Girişimci Programı gerçekleştiren üniversiteler tarafından verilen eğitimi katılmış ve başarı ile geçmiş olmak
 • İŞGEM bünyesinde girişimci veya işletmeci olarak bulunmak ve de yıl içinde işletme kurmuş olmak gibi şartları vardır.

İlk başvurunuzda KOSGEB tabanında olmanız gerekmemektedir. Fakat başvurunuz kabul edildikten sonra mutlaka kaydınızın olması gerekmektedir. KOSGEB kredi şartları uyum sağladıktan sonra e-posta adresinize bilgi mesajı gönderilecektir. Bu mesaj başvurunuzun kabul edildiği anlamına değil, KOSGEB Kredi 2018 değerlendirilmesine alındığınızın göstergesidir. Daha sonra kredi şartlarınız kabul edildiğinde tekrar e-posta adresiniz kabul edildiğine dair mesaj gönderilecektir.

Sıfır Faiz ile KOSGEB Kredi Şartları

Başlangıçta her girişimciye sıfır faiz uygulaması yoktur. Sıfır faizli kosgeb kredisi için esnaf daha önce bu desteği almış olmalıdır. Ayrıca vergi kaydının bulunması, başvurduğu tarihte faal durumda olması, KOSGEB kaydının olması ve anlaşmalı bankalarda kara liste kaydının bulunmaması gibi şartlar gerekmektedir. Eğer yukarıdaki şartların hiç birine uyum göstermiyorsanız sıfır faiz imkanından faydalanamazsınız. Ama yeni bir girişimci iseniz faizsiz veya düşük faizli kredi imkanlarından KOSGEB kredi 2018 kapsamında faydalanabilirsiniz.

Yeni girişimcilere düşük faizli kredilerden, daha önceden aldığı faizsiz kredi almış fakat başarısız olmuş ise faydalanabilir. Anlaşmalı bankalarca uygun görülen düşük faiz programı sunulur.  Genel de bu banka Ziraat Bankası olup, KOSGEB aracılığı ile kredi imkanı verilmektedir. Bazı girişimciler masrafsız geri ödemesiz kredi imkanlarından faydalanabilirken, esnaflar ise 200 TL ile 500 TL arasında masraf kesintisi belirlenerek faizsiz kredi imkanı verilir. Geri ödemeler 1 yıl sonra başlayarak 36 taksite bölünür. Bu taksitler her 3 ay da bir ödenebilmektedir.

Bura da KOBİ birimi ve tanımı devreye girmektedir. KOBİ, küçük ve orta ölçekteki girişimciler anlamına gelip 250 kişiden az girişimciyi kapsamaktadır. Yıllık olarak mali bilançosu 250.000.000 TL’yi aşmamakta olup, mikro, küçük ve orta ölçekte olan işletmeleri kapsayan ekonomik birim olarak tanımlanır.

KOBİ’ler ekonomik açıdan işletmenin kendini toparlayabilmesi için geri ödemesiz dönemi belirlerler. En az 4 yıl vade belirlenerek, KOBİ, banka ile ortak bir karara vardıktan sonra vade dönemini tebliğ eder. Yani KOSGEB bir banka değil, banka ile aranızda duran bir aracıdır.

Yeni Girişimciler İçin KOSGEB

2018 KOSGEB Kredi Şartları Nelerdir? sorusunun cevabı her girişimci ve program için değişmektedir.  Özellikle yeni girişimciler için yapılması gerekenleri bu başlık altında topladık. Girişimci ruhu, cesaret, doğru adımlar aşmalarının ardından KOSGEB’e başvuranların yapması gereken bazı işlemler vardır. ‘Yeni Girişimci Desteği’ programından yararlanmak isteyenler aşağıdaki adımları takip etmelidir. Bunlar;

 • İş kurmak isteyen girişimcinin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alması gerekmektedir. Başarı ile bu eğitimi bitirdikten sonra sertifikanın alınması gerekmektedir. Bu eğitimi veren kurumları araştırarak işe başlamalısınız.
 • İşletmenin kurulması gerekmektedir.
 • KOSGEB kredi desteğinin en önemli şartı KOSGEB Veritabanına kayıtın yapılmasıdır.
 • KOSGEB’e sunulacak KOBİ Bilgi Dokümanı, KOBİ Beyannamesi ve eklerinin hazır olması gerekmektedir.
 • Yeni Girişimci Desteği Başvurusunun ve İş Planını online hazırlanmalıdır. Tabi bu işlem KOBİ Beyannamesi onaylandıktan sonra yapılacak işlemlerdir. Bu belgeler hazırlandıktan sonra KOSGEB’E onaylatılmalı, imzalatılmalı ve kaşelenmelidir.
 • KOSGEB’e tesliminin ardından başvurunuz ön değerlendirmeye alınmaktadır. Daha sonra kurula sevk edilmektedir.
 • Sevk işlemlerinin ardından kurul toplanır ve başvurunuz değerlendirilir.
 • Kurul başvurunuzu kabul ettikten sonra Yeni Girişici Desteği Taahhütnamesi teslim edilir ve bu destekten faydalanma süreciniz başlatılır.
 • Online olarak hazırlanan Ödeme Talep Formunun uygun bulunan, hizmet alımı ve ürün tespiti için yapılan formun ekleri ile birlikte KOSGEB’e teslim edilmesi gerekmektedir.
 • KOBİ uzmanlarınca ürün tespit işlemlerinin yapılması ile bütçenizin durumuna ve belirlenen ihtiyaca göre ödemenin yapılması süreci ile KOSGEB Kredi Şartları aşamalarını tamamlamış olursunuz.

https://polisnoktasi.com/sifir-faizli-kosgeb-kredisi-nasil-alinir/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here