25 MW Gücündeki Dev Güneş Santrali Üretime Başladı | Gaziantep

1
1684
Görsel Temsilidir, 25 MW Gücündeki Dev Güneş Santrali
Görsel Temsilidir, 25 MW Gücündeki Dev Güneş Santrali

Ülkemizdeki güneş enerjisi santrallerine hergün bir yenisi daha eklenmekte. 2018 yılında yapılacak yeni yasal düzenlemeler ile güneş santrali kurmak daha zor ve daha az karlı olacak.

Bu yüzden güneş santrali yatırımcıları 2017 yılı bitmeden, güneş santrallerini bitirmeye çalışıyor. Bu kapsamda yıl bitmeden bazı güneş santrallerinin devreye alındığı haberleri de gelmeye devam etmektedir.

2017 yılı bitmeden dev bir güneş enerji santralinin üretime başlaması haberi de Gaziantep ilimizden geldi. Toplam 25 MW (mega watt) kurulu güce sahip olan bu güneş santrali gaziantep’in islahiye ilçesinde devreye alındı.

Türk ve Alman ortaklığında yapılan 25 MW’lık güneş santrali projesi ortalama 600 dönüm yer kaplamakta. Yani 600.000 metrekare alanda güneşten elektrik üretmektedir.

Türkiye’nin En Büyük Güneş Enerji Santrali

Resmi olarak, şebekeye elektrik veren türkiye’de ki en büyük güneş enerjisi santrali olma özelliğine sahip bu santral, 100.000 adet güneş paneli ve 1000 adet inverter ile elektrik üretiyor.

Solar.ist’ten elde ettiğimiz bilgilere göre, bu güneş santralinde kullanılan güneş panellerinin markası Jurawatt olarak tercih edilmiş.

General solar firmasının üstlendiği bu proje ile yıllık 44.375 MWh elektrik üretilmesi öngörülüyor. 25mw’lık bu santralin alman ortağı ise J.v.G Thoma GmbH firmasıdır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir:

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here