4 Köye Güneş Enerjisi Santrali Kurulacak

0
1410
4 Köye Güneş Enerjisi

Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığı aşikar. Bu durum cari açığın en temel sebeplerinden biri olma konumunu sürdürüyor. Hem enerjide dışa bağımlılığı azaltmak hem de ülkemizin cari açığını daraltmak adına 4 farklı ilin 4 köyüne güneş enerjisi santrali kurulması kararı alındı.

Güneş enerjisinden elektrik elde etmek adına güneş panellerinin kurulacağı iller ve köyler; Elazığ ili merkez ilçeye bağlı Sarıgül Köyü, Afyonkarahisar ili Şuhut ilçesine bağlı Kulak Köyü, Konya ili Ilgın ilçesine bağlı Gökbudak Köyü ve Çorum ili Osmancık İlçesine bağlı Gecek Köyü olarak tespit edilmiştir. İlk etapta bahse konu 4 köyde kurulacak olan santrallerin Orman Genel Müdürlüğü’nün yaptığı planlama kapsamında 300 köye kadar çıkarılması hedefleniyor.

ORKÖY PV adı verilen proje kapsamında ilk etapta güneş panellerinin kurulacağı 4 köy bir anlamda pilot bölge olarak izlenecek. Projenin gerçekleştirilmesi için Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından 3,7 milyon dolar hibe sağlanacağı da öğrenildi.

Söz konusu köylerde kurulması planlanan güneş enerjisi sistemleri ile ilgili olarak ihale süreci 27 Ağustos itibari ile tamamlandı. İhaleyi kazanan firmaların kısa sürede yatırımlara başlaması planlanıyor. Her bir tesisin en az 100 Kwp kapasiteye sahip olması planlanırken, bu güce sahip tesislerin her birinin takribi 70 evin elektrik ihtiyacını karşılaması bekleniyor. Projenin hayata geçmesi ile elektrik üretimi tamamen yenilenebilir kaynaklardan sağlanacak, çevreye zarar verilmesinin önüne geçilmiş olacak, yerinde üretim ve tüketim sayesinde nakliye giderlerinden ve risklerinden de kurtulmuş olunacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here