ABD 600 MW’lık Ges Projesini İptal Ettirdi!

0
723
iranian solar energy

ABD ( Amerika Birleşik Devletleri ) ‘nin son zamanlarda çıldırmış gibi tüm dünyaya kafa tutmaya, meydan okumaya ve yaptırımlarına bir yenisi daha eklenmeye devam ediyor. Doların sahibi amerika birleşik devletleri, ingiltere yenilenebilir enerji firması olan Quercus Şirketi’nin İran’a yapacağı yatırımı iptal ettirdi.

Quercus Şirketi, İran’a 570.000.000 Dolar değerinde güneş enerjisi santrali projesini yapacaktı ama ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlar neticesinde bu büyük yenilenebilir enerji yatırımından vazgeçtiklerini duyurdular.

Eğer Quercus Şirketi İran’a güneş enerjisi santrali yatırımını yapsaydı, şirketin avrupa dışındaki ilk ges yatırımı olacaktı.

Quercus Şirketi CEO’su olan Diego Biasi ise yaptığı açıklamada ” Amerika Birleşik Devletleri’nin iran’a uyguladığı yaptırımlar son zamanlarda tekrar artmaya başladı. Bizde bu yaptırımlardan dolayı 570.000.000 dolar değerinde ki 600 MW‘lık güneş enerjisi projesini ve iran’da ki diğer tüm ticari faaliyetlerimizi durdurma kararı aldık. ” şeklinde konuştu.

Son Söz;

Ne diyelim, komşuda pişer bize de düşer mi !? Türkiye’de ki yatırımcıların bunu değerlendirmesi temennisi ile…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here