ABD’de İlk Açık Rüzgar Çiftliği Devreye Girdi

0
1125
Açık Rüzgar Çiftliği
Açık Rüzgar Çiftliği

Bilindiği üzere Amerika Birleşik Devletleri dünyada en çok enerji harcayan ülkelerden bir tanesi. Dünyada üretilen enerjinin yaklaşık olarak %18 kadarı ülke tarafından tüketiliyor. Her yıl binlerce göçmenin ülkeye gelmesi ve nüfus artışı ile birlikte bu oranın daha fazla artması bekleniyor.

Amerika’da üretilen enerjinin birçoğu hala fosil yakıtlardan elde ediliyor. Yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynakları ise hala yetersiz bir durumda kalıyor. Ancak Amerika’nın rüzgar enerjisi üreten firması olan DeepWater Wind, bu durumu bitirmeyi hedefliyor.

Amerika’nın fosil yakıtlardan kurtulması için çalışan firma geçtiğimiz günlerde, GE firması ile birlikte çalışarak Atlantik Okyanusunda faaliyete soktuğu 5 adet devasa türbini tanıttı. Tesis bünyesinde bulunan ilk türbin Kuzey Amerika’da bulunuyor. Tesisin adı ise “Block Island Rüzgar Çiftliği” olarak geçiyor. 12 Aralık tarihinde bu türbin New England bölgesine elektrik sağlamaya başladı.

DeepWater Windİkinci türbin ise Rhode Island adasının 30 mil uzağında yer alıyor. 4 aylık test aşamasından sonra devreye sokulan türbin şu anda başarı ile çalışıyor.

Block Island Rüzgar Çiftliği ise 30 megawatt kapasitesine sahip ve bu rakam Block Island bölgesinde tüm evlerin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde. Bu sayede bu bölgede her yıl 40 bin ton sera gazının salınımı da engellenmiş olacak.

Amerika rüzgar enerjisinin en verimli kullanılabileceği ülkeler arasında yer alıyor. Konumundan dolayı büyük ve güçlü rüzgârlar her sene binlerce kişinin evsiz kalmasına yol açıyor. Bu demektir ki Amerika’nın bulunduğu yerdeki tüm okyanuslara yeterli büyüklükte tesis yapılacak olursa bir yılda 4000 gigawatt enerji üretilebilir. Bu demek oluyor ki buradan sağlanan enerji tüm ülkenin tükettiği enerjinin 4 katıdır.

Rüzgar türbinlerinin okyanus üzerinde kurulması ise daha avantajlı görünüyor. Okyanus bölgelerinde rüzgarlar daha şiddetli ve daha fazla esiyor. Kara türbinlerine göre okyanus bölgelerinde kurulacak olan tesislerden daha fazla enerji elde edilebilir.

Şu anda Block Island bölgesinde kurulan tesis ömrü boyunca 6 megawatt civarında enerji üretebilecek. Bu rakam 5 bin evin ihtiyacının karşılanması demek. Her jeneratörün büyüklüğü bir okul minibüsü kadar ve her türbinin büyüklüğü ise özgürlük anıtının iki katı kadar büyüklükte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here