Adil Kullanım Kotası Nedir, Neden Uygulanır?

0
699
Adil Kullanım Kotası

Bilgi çağında yaşıyoruz ve artık internet kullanımı çoğu insanın olmazsa olmazı haline geldi. Ama ülkemizdeki tüm internet servisi sağlayıcılarında internet kullanıcılarını bazı problemlerle üzen Adil Kullanım Kotası yani ”AKK” ismi verilen bir sistem var. Adil kullanım kotası, seçmiş olduğunuz tarifenize bağlı olarak belirlenmiş olan kullanım miktarı sonrası internet hızınızın diğer ayın başlangıcına kadar internet servis sağlayıcınız tarafınca daha düşük bir hıza düşürülmesidir. Genel tanım bu da olsa, bahsi geçen konuyla ilgili daha ayrıntılı durumlar da mevcut. Bizlerde bu konuyu, güncel teknoloji haberleri yayınlayan teknosayfa.com sitesinden faydalanarak sizlerle paylaşmak istedik.

Adil Kullanım Kotası ile Birlikte İnternet Hızı Ne Kadar Yavaşlıyor?

Bu sorumuzun cevabı geçen bir kaç sene öncesine kadar internet kullanıcıları için bir hayli üzücüydü. Tarifenizdeki internet hızınız ne kadar yüksek derecede olursa olsun, adil kullanım kotasını aştığınız takdirde internet kullanım hızınız 1 Mbps gibi günümüz dünyasında bir hayli sıkıntılı bir hıza düşürülüyordu. Ama devlet ve internet sağlayıcıları tarafından yapılan düzenlemeler ile birlikte bu sorun hakkında bazı iyileştirilmeler yapıldı. Şu zamanlarda internet hızı en fazla 3 Mbps seviyesine kadar düşürülebiliyor.

Adil Kullanım Kotası Neden Var?

Adil kullanım kotası, Türkiye’nin altyapısında oluşabilecek olası bir aşırı yüklenme durumunu ön görerek tedbir almak için hazırlanmış bir sistem. Hala Türkiye’deki internet altyapısının çalışmaları yeni sayılır ve yeni olduğu dönemlerde daha büyük sorunlar yaşamamak adına bir hayli önemli bir uygulama olduğunu söylemeden geçmemeliyiz.

Sabaha Kadar Ücretsiz İndirme

Yeni dönemde gelen en önemli değişiklik gece yapılacak olan internet kullanımlarında oluyot. Gece 02.00 ve sabah 08.00 arası artık Adil Kullanım Kotası uygulanmayacak. Yani bu 6 saatlik süre içindeki kullanım aylık kotadan eksilmeyecek. Bu da internet kullanıcılarını biraz olsun rahatlatacak.

Kotayı Neler Doldurur?

Günümüz dünyasında pek çok insan günün 8-10 saatini bilgisayar başında geçirdiğinden dolayı internet dünyasında, gerçek dünyadan çok daha aktifiz aslında. Bu durum da haliyle sürekli internet kotamızı takip etmemize sebep oluyor. Peki, bu kotayı neler doldurur? İnternet başında vakit geçirdiğiniz zamanlarda dolaştığınız her sayfa, izlediğiniz her video, açıkçası her şey bu kotayı doldurmak için bir sebep olacaktır.

Kaynak: www.teknosayfa.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here