Ağaoğlu’ndan Dev Enerji Yatırımı

0
1813
Ağaoğlu'ndan Dev Enerji Yatırımı
Ağaoğlu'ndan Dev Enerji Yatırımı

Türkiye’nin sayılı inşaat şirketlerinden olan Ağaoğlu inşaat, enerji yatırımları ile de gündeme geliyor. Ağaoğlu Enerji Grubu, enerji yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Şirketin önümüzdeki günlerde Bursa ve Yalova illerinde yapımını gerçekleştirmeyi planladığı rüzgar santralleri, tamamlandığı zaman 240 milyon kWh enerji üretebilecek ve 160 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek.

Ağaoğlu Enerji Grubu, Alman Nordex firmasına 68,4 MW kapasitede 19 adet rüzgar türbini siparişi verdi. Firma 2016 yılı itibari ile enerji alanında 700 milyon liralık yatırım yaptı.

Nordex firmasına siparişi verilen rüzgar türbinleri, Yalova Çınarcık’ta yer alan Esenköy rüzgar enerji santralleri ve Bursa Gemlik’te bulunan Kürekdağı rüzgar enerji santralleri için kullanılacak. Bu illerde kurulacak olan santrallerde toplam olarak 68,4 MW Kurulu güce sahip enerji üretilecek. Projelerin parasal değeri ise 330 milyon lirayı buluyor.

2017 yılının ilk çeyreğinde Ağaoğlu Enerji Grubu 850 milyon liralık sözleşme yapacağını açıkladı. Firma yatırımlarının hız kesmeden devam edeceğini ancak bürokratik engellere takıldıklarını ifade etti.

ağaoğlu enerji grubuHakkı Ağaoğlu Enerji Grubunun başındaki isim ve rüzgar enerji santralleri yatırımlarının devam edeceğini söylüyor. Ayrıca Hakkı Ağaoğlu “2016 yılında 110 milyon lirayı bulan Seferhisar RES, 180 milyon lirayı bulan Umutlu HES ve 75 milyon lirayı bulan My World Europe Kojenerasyon projelerini başarı ile tamamladık. Böylelikle şirketler grubumuzun yatırım miktarı 2016 yılı sonuna kadar 700 milyon lirayı buldu” açıklamalarında bulundu.

Esenköy ve Kürekdağı RES projelerinin hayata geçmesi ile birlikte 142 bin ton karbon emülsiyon salınımı engellenmiş olacak. Ayrıca ülke ekonomisine de önemli katkı sağlanmış olunacak.

2017 ve 2018 Yılında Yatırımlarımız Artacak

2017 yılı itibari ile yatırımların hızlanacağını belirten firma, 2018 yılı sonuna kadar 4 milyar liralık yatırım yapmayı planladıklarını ifade etti.

Firma 2017 yılı itibari ile daha fazla türbin satın alacak. 125 MW Tatlıpınar RES ve 39 MW Kartal RES projelerinin ise 2018 yılının ilk çeyreğinde işletmeye alınmasını beklediklerini ifade etti. Ağaoğlu Enerji Grubu 2020 yılına kadar büyük oranda planladığı yatırımlarını tamamlamış olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here