Aldo Grup Yenilenebilir Enerji için 100 Milyon Dolar Ayırdı !

0
943
aldo grup

Güneş enerjisi santrallerine karşın yatırımlarını hız kesmeden sürdüren Aldo Grup, bu sene on beş milyon TL tesis, yüz milyon dolar enerji olmak üzere toplam da 115 milyon Amerikan doları yatırım gerçekleştirecek.

Bugüne dek 80 mw güneş enerji santrali yapımı için yüz yirmi milyon Amerikan dolarlık yatırım yapan Aldo, bu sene enerji sektörü için yüz milyon Amerikan dolarlık meblağ hazırladı. Otomotiv, sanayi, turizm ve enerji sektörlerinde ismi geçen Aldo Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Veli Doğan, ülkemizin güneş enerjisi kapasitesinde tüm dünyada lider ülkeler arasında olduğunu açıkladı. Haluk Veli Doğan, güneş enerjisinin tüm kapasitesi, kolay kullanım ve yok diyebileceğimiz kadar çok az yatırım riskleri bulunması nedeniyle rüzgâr ve su gibi pek çok alternatif kaynaklardan çok daha önde olduğunu açıkladı.

2017 senesinin mayıs ayında güneş enerjisi santrallerinin yıl içerisinde bitirildiği takdirde, kullanım bedellerinde %75 indirim yapılmasını öngören bir kanun yayınlandığını akıllara getiren Haluk Veli Doğan, “Yapılan düzenlemenin ardından 2 seçeneğimiz vardı. Ya aynı anda on yedi farklı sektördeki on yedi şantiyemizde 80 mw yatırımımızı yıl sonuna dek bitirecektik. Ya da bazılarını 2018 senesine bırakıp kâr marjımızı aşağı yöne doğru çekecektik. Biz risk alarak 2017 senesinin 2. yarısından itibaren yüz yirmi milyon dolar yatırımla on yedi şantiyede 80 mw santralin yapımına başladık” dedi.

Hedef 100 MW daha santral yapmak

Haluk Veli Doğan, on yedi farklı sahada, aynı zamanda, altı ay içinde, toplamda 1000 kişi ile birlikte 80 mw güce sahip güneş santrali yapımını 29 Aralık 2017’de bitirdiklerini açıkladı. Haluk Veli Doğan, daha çok Kayseri, Urfa ve Mersin’de yer alan bu santrallerin yüz yirmi bin insanın yaşadığı bir ilçenin elektrik ihtiyacını tamamen karşılayabilecek güce sahip olduğunu belirtti. “İleriye dönük hedeflerimiz arasında 100 mw’lık daha santral inşa ederek ülkemizin ekonomisine de katkı sağlamaktır” diyen Haluk Veli Doğan, yenilenebilir enerji sahasının desteklenmeye ihtiyaç olduğunu da ayrıca belirtti.

Geleceğin yenilenebilir enerji sektöründe olduğunu ifade eden Haluk Veli Doğan, enerji sektörüne doğru yatırımları devam ettireceklerini beyan ederek; güneş santrallerinin karlarının az olmadığını, bir güneş santralin aşağı yukarı kendisini 8 yılda amorti ettiğini açıkladı.

Mersin ve İstanbul’daki fabrikalar birleşti

Aldo Grup içerisinde yer alan bütün şirketlerde daimî başarıyı esas aldıklarını söyleyen Haluk Veli Doğan, sanayi sektöründe yer alan Veldo şirketlerinin Mersin ve İstanbul’daki fabrikalarını tek bir çatıda toplayarak İstanbul’da Tuzla’da yer alan OSB’ye taşındıklarını ve burada otomatik kapı, basamak ve iklimlendirme yapılarının üretimini sağladıklarını açıkladı.

Bu yapılan yeni yatırım ve potansiyelinin yükselmesi ile beraber 2016 yılında 6 milyon TL olan cironun 2017 yılında 30 milyon TL’ye kadar çıktığını ifade eden Haluk Veli Doğan, Temsa, Isuzu, Karsan, Ford ve Volkswagen ile beraber iş yapmalarının da bu büyümede faydalı olduğunu belirtti.

Elektrikli fırçasız motor fabrikası

Ülkemizin ilk elektrikli ve fırçasız motor fabrikasını kurmak istediklerini açıklayan Haluk Veli Doğan, kırk watt’dan on kw’a kadar motor üreteceklerini açıkladı. Haluk Veli Doğan, “Bu motorların kömürsüz ve de fırçasız olması, kontrol ünitesi sebebiyle verimliği de birlikte sağlayacaktır. Klasik motorlardan dört kat daha uzun ömürlü olacak olan bu motorları elli ülkeye göndereceklerini de ayrıca belirtti. Yapılan üretimin yaklaşık olarak %50’sini yurt dışına göndermeyi planlıyoruz” dedi.

Otomotiv grubunda da yeni yatırım planlıyor

Otomotiv sektöründe ise Volkswagen, Audi ve Dod olmak üzere beş bin aracı sattıklarını belirten Haluk Veli Doğan, bu sene için yapılan bu satış rakamını %10 yükseltmek istediklerini açıkladı. “Otomotiv sektöründe bu sene yeni yatırımlar planladık” diyen Haluk Veli Doğan, Mersin’e yapacakları plaza yatırımı için ise on beş milyon lira kaynak ayırdıklarını açıkladı. Sigorta sektöründe ise Opat Sigorta’nın bireysel emeklilikte tekrar ülkede birinci olduğunu söyleyen Doğan, “Daimî başarı en önemli noktamız” dedi.

Turizm sektöründe ise tahminlerinin altında bir sene geçirdiklerini ifade eden Haluk Veli Doğan, turizm alanında yaşanan düşüşün sektörde çok etkili olduğunu söyledi. Haluk Veli Doğan bu seneden ise ümitli olduğunu ifade ederek, Olbios Otel’de odaların doluluk oranlarının yine 2015 yılında görmüş olduğumuz %90 seviyelerine gelmesi için pazarlama çalışmalarına hız kesmeden sürdüreceklerini belirtti.

Konstrüksiyonu kendilerinden

Güneş enerjisi sektöründe santrallerinde kullanılmakta olan konstrüksiyon yapımını da kendi bünyelerinde sağladıklarını açıklayan Haluk Veli Doğan, Veldo Teknoloji ile bu sene elli milyon lira ciroya ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Potansiyel yükseliş için ise tesis yatırımı yapmaya başladıklarını da ifade eden Haluk Veli Doğan, on sekiz bin metrekarelik yeni fabrika kurulumu için arazi satın alacaklarını, bu arazi için de otuz milyon lira bütçe ayırdıklarını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here