Alman Terminolojisinde Energiewende

0
837
energiewende
energiewende

Yakın bir zamanda Alman terminolojisine yeni bir kelime eklendi. Bu kelime ” Energiewende ” ve anlamı enerji dönüşümü demek. Bu kelime ile yenilenebilir enerji kaynakları ve nükleer olmayan enerji kaynakları kastediliyor.

Almanya’daki enerji dönüşümü anlayışı, Amerikan ” Man to the Moon ” projesinin karşılığıdır. Almanya ve diğer gelişmiş dünya ülkeleri, enerji dönüşümü alanında cesur adımlar attılar ve bu alanda öncü oldular. Yenilenebilir ve dönüştürülebilir enerji kaynakları sektöründe dev adımların atılabilmesi için daha büyük projelere ihtiyaç var. Bu anlamda dünya devletlerinin birleşip yeterli sayıda destek sağlamaları gerekiyor.

Ülkemiz yenilenebilir ve temiz enerji kaynakları konusunda büyük atılımlar yapan ve sürekli kendisini geliştiren bir yapıya sahip. Yerel yönetimlerin ve kalkınma ajanslarının katılımı ile yeni ve büyük projeler hayata geçiriliyor. Bu alanda üretilen yeni teknolojilerin yakından takip edilmesi de ülkemizde son yıllarda atılan önemli adımlar arasında yer alıyor.

Küresel Enerji Dönüşümü ( Energiewende )Dünyanın Birçok Sorununu Çözecek

Fosil yakıtlarla sağlanan enerji kaynaklarının dönüştürülmesi, beraberinde birçok sorunu getiriyor. Çevre ve hava kirliliği bu sorunların başında geliyor. Yenilenebilir enerji kaynakları çevreye zarar vermediği gibi herhangi bir yan etkiye sahip değil. Üstelik tükenmeyen enerji kaynakları sayesinde, enerjiye ayrılan bütçeler, daha olumlu işlerde kullanılabilir.

almanya güneş enerjisiAlmanya 2000 yılından bu yana enerji sektörü alanında dönüşüm sağlamaya çalışıyor. Nükleer enerji kaynakları ve fosil enerji kaynakları Almanya’da adım adım terk ediliyor. Almanya’nın hedefi 2050 yılına kadar nükleer enerji ve fosil kaynakları enerjileri yarı yarıya azaltmak. Bu kapsamda yeni teknolojiler geliştirilmeye çalışıyor.

Yeni teknolojiler ve akıllı şebekeler ile dünyanın en büyük sorunlarından bir tanesi olan enerji kaynakları sorunu büyük oranda çözülebilir.

Enerji Dönüşümü ( Energiewende ) Türkiyede de Karlı Bir Yatırımdır

Hızlı ilerleyen teknoloji sayesinde dünya da ve ülkemizde rüzgar ve güneş enerjisi maliyetleri düştü.

Almanya’da yenilenebilir enerji sektöründe şu anda 370 binden fazla kişi çalışıyor. Bu alanda kurulan şirketler şimdiden kara geçmiş durumdadır.

Maliyetlerin düşmesi ve tasarruf kalemlerinin yenilenebilir enerji kaynaklarında yüksek olması sayesinde, enerjiye harcanan paralarda azalma sağlanacaktır. Günümüzde fosil yakıtlardan ve nükleer enerjilerden kaynaklanan kirlilik yüzünden her yıl milyarlarca dolar, bu kaynakların oluşturduğu çevresel felâketlerin izini temizlemek için kullanılıyor.

Çevrenin korunması ve gelecek nesillere daha iyi bir yaşam bırakmak için yenilenebilir enerji kaynaklarının tam ve verimli bir şekilde kullanılması gerekiyor. Almanya devleti bu konuda attığı adımlar ile bu yolda emin adımlarla ilerliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here