Alternatifi Doğru Akıma Çeviren Güç Kaynakları

0
3968
alternatifi-dogru-akima-ceviren-guc-kaynaklari
alternatifi-dogru-akima-ceviren-guc-kaynaklari

Redresör olarak da bilinen DC güç kaynağı cihazı, AC (alternatif) gerilimi DC’ye (doğru gerilim) çeviren cihazlardır. Sık olarak kullanıldıkları alanlar arasında telekomünikasyon sektörü, deniz-kara nakil araçları, endüstriyel tesisler, doğal enerji üretimine yönelik rüzgar ve güneş santralleri, kesintisiz güç kaynağı sistemleri, akıllı bina projeleri ve düzenli akım eldesinin önemli olduğu, hassas elektronik cihazlarla çalışılan tüm alanlar sayılabilir. Mikro işlemci kontrollü olacak şekilde tasarlanan bu güç kaynakları, genel olarak 3 faz prensibiyle çalışmaktadır. Dijital olarak mevcut olan göstergelerde cihazın durum bilgileri, sıcaklık bilgisi, akım ve gerilim değerleri ve şarj durumu okunabilmektedir.

Kabin koruma sınıfı IP 20 olan güç kaynakları, yürürlükte olan Türk ve Avrupa standartlarına göre test edilmiştir ve ilgili EN61204-3, EN60335-1 standartlarını karşılamaktadır. Tüm güvenlik ve performans testlerinin başarılı geçtiğine dair bir sertifikasyon işareti olan CE işareti de ürün üzerine iliştirilmiş durumdadır. Güç kaynağı içerisinde yer alan paralelleme kartı sayesinde 7 üniteye kadar paralellenebilen bu güç kaynakları sayesinde, pek çok elektronik aynı anda kullanılabilmektedir.

dc-guc-kaynagiDC güç kaynağı tüm akım ve gerilim şartlarında sabit bir performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Özellikle hassas elektronik cihazlar için, bu tür stabil değerler almak çok önemlidir. Aşırı yüklenme gibi problemler cihazlarda kısa devreye yol açabilir, tamiratla giderilemeyecek kadar büyük sorunlarla karşılaşılabilir. Üretim yapılan endüstriyel işletmelerde veya insan hayatının söz konusu olduğu sağlık sektöründe, cihazların düzgün çalışmaya devam etmesi hayatidir.

Tamirat masrafları süre kaynaklı sıkıntılara yol açabileceği gibi, tamamen bozulan cihazlarda da tedarik bakımından maddi ve manevi sıkıntılar oluşabilmektedir. Tüm bu sıkıntıları engellemenin tek yolu, şehirden gelen şebeke ile değerli elektronikler arasında kaliteli bir güç kaynağı desteği kullanmaktır. Güç kaynağı cihazında mevcut olan aşırı akım koruma, kısa devre koruma, yüksek sıcaklık koruma, DC düşük gerilim koruma (LVD) ve harici alarm kontakları sayesinde, tam performanslı ve güvenli bir çalışma ortamının sağlanması mümkün olacaktır. Çıkış koruma özellikleri arasında elektronik kısa devre, aşırı gerilim/akım koruma, aşırı sıcaklık,  ±DC kaçak akım koruma özellikleri mevcuttur

Elektronik cihazlarla çalışırken, aniden gelişen sorunlara hızla müdahale etmek büyük önem taşır. DC güç kaynağı üzerinde yer alan ışıklı uyarılar sayesinde hızlı önlemler almak mümkün olacaktır. Bu ışıklı uyarıların kapsamı içerisinde overload (aşırı yük), şebeke varlığı, battery (aküden enerji sağlama), load (yük durumu), fault (genel arıza) gibi mesajlar yer almaktadır. Cihaz üzerinde mevcut tuş takımı ile menüye kolaylıkla ulaşabilir ve gereken önlemleri anında alabilirsiniz. Cihaz çalışma prensibi sabit voltaj ve sabit akım prensibine göre tasarlanmış olup çıkış akımı ayarlanabildiğinden, yüksek gerilime karşı koruma da sağlayacaktır. Tüm bu koruma sistemleri sayesinde her tür hassas elektronik cihazla birlikte güvenle kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here