Amazon Temiz Enerji İşine Giriyor!

0
941
amazon temiz enerji
amazon temiz enerji,amazon yenilenebilir enerji,amazon alternatif enerji,amazon renewable energy,amazon wind turbine

Amazon Temiz Enerji ile kendi elektriğini üretecek. Dünyanın en büyük e-ticaret alışveriş sitelerinden olan Amazon firması da yenilenebilir enerji işine giriyor. Dünya’da son yıllarda büyük bir trend haline gelen yenilenebilir enerji birçok firmanın ilgisini çekmektedir.

Daha önceleri Apple ve Google firmasıda yenilenebilir enerji alanında yatırımlar yapmış ve yeni yatırımların da haberleri gün ve gün gelmektedir. Apple güneş tarlası kurarak kendi elektriğini üretirken, google firmasıda temiz enerji alanına ciddi yatırımlarda bulunmuştur.

Hatta google project sunroof uygulaması ile ileride bu alanda yapacağı yatırımların sinyallerini de vermişti.

Amazon temiz enerji yatırımını amerika’nın Teksas eyaletinde yapacak. Teksas eyaletine büyük çaplı rüzgar türbinleri yerleştirerek kendi elektriğini üretmeyi hedefliyor. Firma rüzgar tarlasını 2017 yılının sonunda faaliyete geçireceğini söylüyor.

Amazon temiz enerji alanında yapacağı rüzgar türbini yatırımı ile yıllık 90 bin evin enerji ihtiyacını karşılayabilecek. Firmanın resmi sitesi amazon.com’dan yapılan açıklamada, bu yaptıkları yatırımın yeni olmadığı, daha önceleride birçok eyalette benzer temiz enerji yatırımlarının yapıldığı söylendi.

amazon firmasıFirmanın diğer eyaletlerde yaptıkları yatırımlar başlıca Indiana,North Carolina,Ohio ve Virginia eyaletlerine kurdukları rüzgar santralleridir.

Amazon internet firması enerji ihtiyacının yaklaşık %25 kadarını daha önceleri kurduğu yenilenebilir enerji santrallerinden karşılıyor. Şimdi ise hedeflerinin kendi enerji ihtiyaçlarının tamamını alternatif kaynaklardan karşılamak var.

Teksas eyaletine kurulması planlanan rüzgar santrali, eyaletin Scurry County bölgesinde yapılacak. Bu rüzgar tarlasında kullanılacak rüzgar türbinlerinin çaplarının Boeing 747 uçağının kanat açıklığının 2 katı uzunlukta olacağı söylendi.

Toplamda ise bu rüzgar enerji tarlasında 100 adet rüzgar türbini kullanılacak.

Amazon gibi birçok dünya çapında firma temiz enerji yatırımlarını duyurmaya devam ediyor. Apple ve google dışında Facebook firması da İrlanda’ya rüzgar santrali yatırımı yapacağını duyurmuştu.

Üstelik facebook kuracağı rüzgar santralleri ile kendilerine yapacağı yeni yerleşkenin tüm elektrik ihtiyacını da karşılamayı hedefliyor.

Ne diyelim, darısı ülkemizdeki büyük firmaların başına…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here