Amerikan Ordusu 65 MW’lık Rüzgar Enerjisi Satın Alacak !

0
1141
ruzgar enerjisi us army

Amerikan askeri ordusu,kendi bünyesinde tarihinin en büyük yenilenebilir enerji anlaşmasını imzaladı.Ağırlıkta rüzgar enerjisi olmak üzere , güneş enerjisi de yapılacak. Amerikan ordusu bu anlaşmayı Apex Clean Energy firması ile yaptı.

Ordunun teksas‘ta bulunan Fort Hood için yapılacak olan yenilenebilir enerji anlaşmasında , hem rüzgar enerjisi hemde güneş enerjisi ile elektrik üretmek hedefleniyor.

Apex Energy firması , amerikan ordusu için toplamda 65 MW’ı bulan rüzgar ve güneş enerjisi tesisleri kuracak. Kurulacak olan enerji üretim tesislerinin 15 MW’lık kısmı güneş enerjisi ve 50 MW ‘lık kısmı ise rüzgar enerji tesisleri olacak.

Savunma Lojistik Ajansı , apex ile 20 ocak 2016 da 30 yıllık anlaşmaya imza attı. Amerikan ordusu , apexe 30 yıllık anlaşma boyunca toplamda $497 milyon Dolar ödüyecek.

Ordunun yaptıracağı bu yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş tarlasını , Fort Hood ‘un yaklaşık 60 mil uzağındaki Austin’nin kuzeyine inşaa edilecek. Buraya yaklaşık 15 MW lık güneş enerji santrali yapılacak.

Yaklaşık 50 MW gücündeki rüzgar enerjisi santrali ise,Teksas’ın Floyd County bölgesine inşaa edilecek. Ordunun söylediğine göre, kurulacak olan güneş ve rüzgar enerji santralleri ile yaklaşık 28 yıllık enerji ihtiyacını karşılayabilecekler.

Ordu rüzgar enerjisi ve güneş santrallerinin yapımına 2017 yılında başlanması planlanıyor.

Ordunun şu anda, amerika da bulunan binalarının çatılarında toplam 22 MW’lık güneş enerji paneli var. 22 MW gücündeki bu enerji panelleri, toplam 40 adet askeriyeye ait binada kullanılıyor.

US Army ordusu’nun yenilenebilir enerji kullanımı ile ilgili çok büyük hedefleri var. Bu hedeflerinden en büyüğü ise yaklaşık 600 MW’lık temiz enerji üretecek tesis inşaa ettirmektir.

600 MW lık yenilenebilir enerji tesisleri içinde sadece güneş ve rüzgar kaynakları yok. Ayrıca biyokütle ve diğer alternatif enerji kaynakları da var.

Amerikalılarda durum bu şekildeyken ,Türkiye’de maalesef temiz enerjiye dayalı elektrik üretimi hala çok geride. Ülkemiz özellikle güneş potansiyeli çok fazla olan bir coğrafyada bulunmaktadır.

Bu potansiyeli değerlendirmek bizlerin elinde olan birşey. Ancak hükümetinde , yenilenebilir enerjiye dayalı elektrik üretiminde biraz daha gayretli olup, özellikle bürokratik engelleri hafifletmesi lazım…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here