Anahtar Priz Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

0
600
Anahtar Priz

Anahtar priz her ne kadar basit ve standart bir şey olsa da, anahtar priz seçimi oldukça önemlidir. Seçtiğiniz anahtar priz modelleri mutlaka kullanılacak olan ortama uygun olmalıdır. Piyasada onlarca anahtar piriz markası ve yüzlerce modeli bulunmaktadır. Fiyat seçeneğiniz de oldukça fazladır. Burada dikkat edilecek en önemli husus fiyat ve kalitenin ters orantılı olmasıdır. Yani fiyatı düşük, kalitesi yüksek marka ve modelleri tercih edebilirsiniz.

Anahtar Priz Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Öncelikle marka ve model seçimi çok önemlidir. Ancak bu noktada üzülmenize gerek yok, çünkü piyasada çok fazla sayıda anahtar priz modelleri bulunmaktadır. Örneğin günsan anahtar ve priz modelleri hem uygun fiyatlıdır hem de oldukça yüksek kaliteye sahiptir. Diğer bir marka ise Viko’dur. Ancak, viko almanlardan japonlara geçti yani el değiştirdi. Bu yüzden eski kalitesi yok diyebiliriz.

2. Anahtar ve priz seçerken dikkat edilecek bir diğer husus ise renk ve şekildir. Bulunulan ortama göre oval veya keskin kenarlı anahtar prizler tercih edilebilir. Renk skalası ise çok geniştir. Yine bulunulan ortamın rengine uygun modeller tercih edilebilir.

3. İşlevsellik anahtar priz’lerin seçiminde dikkat edilecek en önemli noktalardan bir diğeridir. İşlevsel anlamda çok sayıda anahtar ve prizler vardır. Mesela, data prizleri, sat prizleri, USB priz ve dimmer anahtar gibi özellikleri bulunan modelleri ihtiyacınız doğrultusunda seçebilirsiniz. Yine kapaklı topraklı priz ıslak ortamlar için tercih edilmektedir (mutfak, banyo, tuvalet v.b…)

4. Fiyat ise anahtar ve priz seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktadır diyebiliriz. Eğer ithal ürünler tercih edecekseniz fiyatları oldukça yüksek. Bazı ithal markalar ise viko, Schneider Electric gibi markalardır. Bunların fiyatları oldukça yüksektir. Tabi yerli ürün seçebilirsiniz. Hem fiyatı uygun hemde ithal ürünlerin kalitesini aratmayan yerli markalar ise günsan elektrik gibi markalardır.

Kısaca eviniz veya ofisiniz için anahtarlar ve prizler seçerken bu kriterlere dikkat edebilirsiniz. Hem kaliteli ürünlere ulaşmış olursunuz hem de çok daha uygun fiyatlar ile işinizi tamamlamış olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here