Antalya’daki Taksi Durakları Güneş Enerjili Olacak

0
638
taksi durakları güneş enerjili
taksi durakları güneş enerjili,güneş enerjili taksi durağı,antalya taksi durağı,güneş enerjisiyle çalışan taksi durağı,güneş enerjisi ile çalışan taksi durağı

Antalya Büyükşehir Belediyesi yenilenebilir enerji kaynakları yatırımlarına ve yeniliklerine devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda güneş tarlaları projesini hayata geçiren belediye bu günlerde taksi durakları güneş enerjili projesi ile elektrik ihtiyacını güneş enerjisi ile karşılayacak bir sistem yapma hazırlığında. Proje Antalya ilinde bulunan bütün taksi duraklarına uygulanacak. Böylelikle taksi durakları enerji ihtiyaçlarını güneş enerjisinden sağlamış olacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi proje kapsamında bütün taksi duraklarının yenilenmesine karar verdi. Konu ile ilgili Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türeli ziyaret etti.

Antalya’daki Taksi Durakları Güneş Enerjili Olarak Hediye Edilecek

Antalya’da proje kapsamında yapılacak olan güneş enerjili taksi durakları, taksici esnafa hediye olarak verilecek. Yeni yapılacak durakların elektrik enerji ihtiyacı tamamen güneşten sağlanacak. Ayrıca taksi duraklarında WC ve mutfak üniteleri bulunacak. Taksi duraklarında kullanılan tüm malzemelerin TSE ve CE sertifikaları olacak. Yangına dayanıklı olarak yapılacak olan duraklarda iletişim birimleri de olacak.

Menderes TüreliBüyükşehir belediyesinin daha önceden hayata geçirdiği projelerden bir tanesi olan güneş tarlaları projesi, çevreci ve temiz enerji alanında yapılan büyük yatırımlardan bir tanesidir. Enerji tüketen değil üreten bir belediye anlayışı ile Büyükşehir belediyesinin yenilenebilir enerji kaynakları alanında yatırımları deva edecek.

Yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi kapsamında yapılacak olan taksi durakları, tek tip olarak inşa edilecek. Tek tip olarak inşa edilecek olan taksi duraklarında 3 ayrı modül yer alacak. Standart kapalı modül, taksi durağının bulunduğu bölgeye göre açık oturma modülü olarak inşa edilecek olan taksi duraklarında tercihe göre ATM kabinleri de bulunabilecek.

Proje Türkiye çapında örnek teşkil edecek. Güneş enerjisi ile çalışan taksi duraklarının Türkiye çapında yaygınlaşması, enerji tüketimi açısından önemli bir durumdur. Bu proje eğer tüm yerel yönetimler tarafından uygulanırsa, büyük oranda enerji tasarrufu sağlanabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here