Apple Çin’de iki temiz enerji programı başlattı

0
853

Apple Çin’de iki temiz enerji programı başlattı Apple, 2014 nisan’da yayınlanan sürdürülebilirlik raporunda iklim değişikliğini tartışmak yerine iklim değişikliğini durdurmak istediğini söylemişti. Bu konu doğrultusunda iki yeni program duyuran şirket, Çin’deki üretim ortaklarının karbon salınımını düşürmeyi hedefliyor. Apple’ın hazırladığı iki program, 2015 ile 2020 arasında 20 milyon tondan yüksek derecede kirliliğin oluşmasından kaçınılması hedefleniyor. Ülkenin kuzey, güney ve doğusuna güneş enerjisi santralleri yapmayı hedefleyen Apple, önümüzdeki senelerde alternatif enerji projelerinin kurulum için üretim ortaklarıyla birlikte hareket edecek.

apple-icon-apple

Apple, Çin’de bulunan Siçuan bölgesindeki mevcut 40 MW’lık güneş enerjisi santralinin kurulum  işinin tamamlanarak bittiğini duyurdu. Bu güneş panelleri ile Çin’deki Apple mağazalarının ve ofislerinin tükettiği enerjiden fazlasını üretebilecek kapasiteye ulaşabileceği mümkün olacak. Apple tarafından yapılan açıklamalarda bu projenin tamamlanmasıyla birlikte firmanın Çin’de üretilen karbon gazlarının oluşturduğu etkileri sıfıra indireceği belirtildi.

Ama bu hesaplamalara Apple şirketinin üretim ortakları ve tedarikçilerinin tükettiği enerjinin dahil edilmediğini belirtmek gerekir. Apple’ın açıkladığı  yenilenebilir enerji programlarında da, firma tedarikçileri ve ortaklarının da tükettiği enerji ve karbon ayak izini azaltmayı hedefliyor.

Apple CEO’su Tim Cook, Çin’de başlatılan temiz enerji programları için yaptığı açıklamalarda dünya iklim değişikliği sorununun insanlık hayatının önündeki en büyük sorunlardan biri olduğunu söyledi ve bir an önce harekete geçme zamanının çoktan geldiğinin altını çizdi. Yeşil ekonomiye geçişin inovasyon, hırs ve hedef gerektirdiğini söyleyen Tim Cook, dünyayı yaşadıkları zamandan daha iyi bir yer olarak gelecek nesillere bırakmaya inandıklarını ve bu amaçta firma tedarikçilerinin, firma ortaklarının ve diğer şirketlerin kendilerine katılmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here