Asunim Solar Türkiye’nin 4. Lisanslı Güneş Santralini Devreye Aldı!

0
455
asunim solar türkiye

Güneş enerjisi sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren ve birçok başarılı projeye imza atmış olan Asunim Türkiye, hali hazırda birçok HES ve GES yatırımı gerçekleştirmiş ve aktif bir enerji yatırım firması olan YBT Enerji için Sivas’ta yapımı tamamlanan 10.9 MWp’lik Türkiye’nin 4. Lisanslı Güneş enerji santrali Hamal GES’in geçici kabulünü başarıyla gerçekleştirdi.

Hali hazırda devreye alınmış 2 ve kurulum aşamasında 2 adet olmak üzere büyüklüğü 37 MW’lere ulaşan toplamda 4 adet lisanslı GES’in EPC hizmetlerini gerçekleştiren Asunim Türkiye, çatı segmentinde olduğu gibi lisanslı GES segmentinde de Türkiye lideri konumunda bulunuyor.

Asunim Solar Türkiye olarak referans listemize bu önemli projeyi eklemekten büyük gurur duyuyoruz

Türkiye’de ikinci bir lisanslı proje içinde var olmaktan gurur duyduklarını belirten Asunim Türkiye Genel Müdürü Umut Gürbüz; Ocak ayında başladığımız projede zorlu geçen kış mevsiminde mobilizasyon sürecini başarı ile tamamladık. Saha zemininin kayalık yapıda olmasından dolayı sert zeminde delgi ve kazı çalışmalarını gerçekleştirdik. Tüm zorlu doğa şartlarına rağmen diğer projelerimiz gibi bu projede de piyasadaki en kaliteli ürünlerle, en iyi mühendislik ve kurulum hizmetleri sunularak Avrupa standartlarına uygun, başarılı olarak projeyi bitirmiş olmaktan gurur duyuyoruz.

Bir kez daha yatırımcımız YBT Enerji’ye Türkiye’nin dördüncü lisanlı GES projesinde bizlere güvendiği için teşekkürü bir borç biliyoruz dedi. 3 yıl boyunca santralin tüm bakım onarım hizmetlerini tamamen bağımsız bir bakım&onarım servis sağlayıcısı olan Maxima Enerji’nin gerçekleştireceğine değinen Gürbüz, Türkiye’nin 8 bölgesinde, toplamda 21 kişi ile Türkiye’nin en büyük GES bakım onarım ağını kurmuş olmaktan gurur duyuyoruz.

Maxima ile tüm Türkiyede yüksek performans ile çalıştığı düşünülen fakat çok daha verimli hale getirilebilecek ve bakım&onarım hizmetlerine ihtiyaç duyan santrallere profesyonel hizmet sağlıyoruz dedi.

YBT Enerji Kurucusu Yusuf Bahadır Turhan; sıfırdan itibaren firmamız bünyesinde tasarlanan ve geliştirilen Hamal GES projesini, ön fizibilitesinden, yer seçimine, güneş ölçüm istasyonu kurulumundan, önlisans başvurusuna, TEİAŞ katkı bedeli yarışmasından, lisans alımına, EPC ihale ve sözleşmesinden, kredi sözleşmesi imzasına kadar ilmek ilmek dokuyarak 8 yıllık zorlu bir sürecin ardından bugün işletmeye almış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu proje ile %100’ü tarafımıza ait ve yenilenebilir kaynağa dayalı elektrik üreten santral portföyümüz 30 MW’a ulaştı. Bundan sonra, gerek ülkemizde gerek yurtdışında yenilenebilir enerjiye dayalı yeni yatırımlarla, doğaya ve insana dost elektrik üretmeye devam edeceğiz dedi.

Yaklaşık 200 bin metrekare alan üzerinde hayata geçen projenin, tüm projelendirme ve mühendislik hizmetleri; Asunim’in Avrupa’daki mühendislik departmanı tarafından, en güncel teknikler ve Asunim’e özel yazılımlar kullanılarak yapıldı. Projede, Jinko Solar tarafından imal edilen güneş panelleri ve Staubli marka solar kablo kullanıldı. Yıllık 17,1 milyon elektrik üretimi yapacak olan proje 5976,52 Ton CO2 emisyonunu önleyerek 5.700 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here