Atık Çöplerden Enerji Üretimi

0
1105
atık çöplerden enerji üretimi

Atık çöplerden enerji üretimi, çevre kirliliğinin önlenmesinde büyük bir adım oluşturabilecek bir projedir. Atık çöplerin enerjiye çevrilmesi ile atık çöplerin geri dönüşümü sağlanacak ve alternatif kullanılabilecek bir enerji oluşumu sağlanabilir.

Atık çöpler çöp toplama alanlarında biriktirilerek çürümeye bırakılırlar, bu durum çevresel birçok soruna neden olmaktadır. Atık çöpler bir araya toplanıp çürümeye bırakıldıklarında, oluşacak sorunlardan biri metan gazı salınımıdır. Çöpler çürümeye başladıkça etrafa metan gazı yayarak çürüme işlemlerini sürdürürler.

Metan gazı bu alanda havaya yayılmaktadır. Yayılan gaz, havadan suya, sudan toprağa, topraktan insanlar ve hayvanlara geçmektedir. Metan gazı ile hava, toprak ve su kirliliği oluşur. Metan gazı bulaşmış bir toprakta bulunan canlılar, zehirlenerek hayatlarını kaybedebilir. Metan gazı bulaşmış bir suda ise toplu balık zehirlenmeleri ve toplu balık ölümleri gerçekleşebilir.

Metan gazı, insanlar içinde oldukça tehlikeli bir gazdır. İnsanlar üzerinde kanser oluşumu ve ölümlere neden olmaktadır. Atık çöplerin çürümesi ile ortaya çıkan bu gaz havaya karışarak, insanlar ve hayvanlar tarafından solunmaktadır. Metan gazı canlılar için zararlı olduğu kadar, dünyamız içinde zararlıdır. Havaya karışan metan gazı, atmosfer tabakasına ciddi zarar verererek gün geçtikçe atmosfer tabakasında bozulmalara sebep olmaktadır.

Dünya ve içerisinde bulunan canlı ve cansiz tüm varlıklara zarar veren meten gazı enerji üretimi için kullanılarak olumsuz özellikleri olumlu sonuçlara çevrilebilir.

Metan Gazından Enerji Üretimi

Metan gazı doğru kullanıldığında iyi bir enerji kaynağına dönüştürülebilir. Atık çöplerden enerji üretimi olarak hazırlanacak bir proje ile atık çöplerin çürüme esnasında ortaya çıkan metan gazı havaya karışmadan borular yardımı ile bir depoda biriktirilerek metan gazı enerji olarak kullanılabilir.

Ülkemizde bu sistemi kullanan yerler bulunmaktadır fakat bu projenin artırılarak her il için çalışmalar yapılması gerekmektedir. Atık çöplerden enerji üretimi, ülke olarak enerji tasarrufu yapılmasını sağlamakta ve ülkemizde enerjiye ayrılan bütçenin başka alanlarda kullanılmasını sağlayabilir.

Atık çöplerden enerji üretimi, metan gazının çevreye ve canlılara verdiği zararı önleyerek, yeni bir enerji kullanım alanının oluşmasını sağlayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here