Aurora Micro İnverter 300 Watt (ABB)

0
3142

Bu yazımız da küçük ölçekli şebeke bağlantılı güneş enerjisi sistemleri ‘nde daha çok tercih edilen ama türkiye’de pek kullanılmayan bir micro inverter inceleyeceğiz. İncelemesini yapacağımız micro inverter’in markası power-one ‘dır. Power-one inverter’in üreticisi ise ABB firmasının kendisidir.

micro invertermicro inverter abb

Power-One micro inverter ‘ in genel özellikleri :

Ürün gayet kompakt bir yapıya sahip. Tasarım olarakta güzel bir kasası var. Montaj yapabilmek için inverter’in kendi alüminyum uzantıları mevcut. Yani montajını yaparken vida ve somundan başka bir şey kullanmanıza gerek yok. Sağlam ve dayanıklı alüminyum gövdeye sahip.Bu kasa yapısının tek dezavantajı ise , herhangi bir arıza durumunda kasanın açılması çok kolay ama tekrar kapatılması neredeyse mümkün değil ! Bu durum ürün için dışardan gelen tehlikeler karşısında geri dönülmeyecek sıkıntılara yol açabilir.

micro inverter auroramicro inverter 300 watt

Ürünün üretici firması ABB ‘dir. Ama ABB firması bu ürünü kendisi üretmiyor , fason olarak üretiyor , daha doğrusu ürettiriyor. Bunu ürettirmesinin amacı da , firmanın kendisini her alanda göstermek istemesinden kaynaklanıyor. Tabi bu durum , biz kullanıcılar için iyi bir şey değil , çünkü garanti durumunda kullanıcılara ciddi anlamda zorluklar çıkarabiliyor.

Tedarik noktasın da ise ciddi anlamda sıkıntı var. Çünkü bu iş arz-talep durumu olduğu için , Türkiye’de henüz micro inverter ‘lere talep yok denecek kadar az , bu yüzden firmalar stoklarında bu tarz inverter’leri bulundurmuyor. Ama bazen şans eseri herhangi bir firmanın stoğunda bulabilirsiniz veya illa satın almak isterseniz de ihtiyacınızdan fazlasını sipariş etmek zorundasınız. Tabi bu durumda da en az 1-2 ay beklemeniz gerekiyor.

micro inverter aksesuarmicro inverter kablo kiti

Bu arada ürünün bir aksesuarı var , bu aksesuar kablo kiti dir. Kablo kiti olmadan bu ürünün montajı mümkün değildir. Kablo kitinin yaklaşık fiyatı ise ürünün kendi fiyatının 5 te 1 i kadardır.

Bu ürünler genelde 20 adetlik paketler halinde sipariş edilebiliyor.

Teknik Özellikleri :

Ürünün Modeli : Micro-0.3-I-OUTD-230

V dc Max : 65 Volt

V dc MPP : 12-60 Volt

I dc Max : 10.5 Ah

I sc Max : 12.5 Ah

V ac NOM : 230 Volt

f NOM : 50 Hz

P ac NOM : 300 Watt

I ac MAX : 1.5 Ah

Çalışma sıcaklık aralığı : -40 derece ile +75 derece arasındadır

IP65 : var

Avantajları nelerdir ?

  • Küçük ölçekli güneş enerjisi sistemleri için fiyat olarak avantajları vardır.
  • Kasası ve gövdesi sağlam bir yapıdadır.

Dezavantajları nelerdir ?

  • Tedarik noktasında ciddi anlamda dezavantajları vardır. Birçok firmanın stoğunda bu ürün yoktur. Bu yüzden kullanıcı bu ürünü özel olarak sipariş etmek durumunda kalıyor. Bu da kullanıcıya ihtiyacından fazla ürün almaya ve çok fazla zaman kaybetmesine neden oluyor.
  • Ürünün kasası her ne kadar sağlam olsada , bu durum ürünün çok rahat bir şekilde açılmasına engel bir durum değil. Dışarıdan gelen tehlikelerde ürünün geri dönüşü olmayabilir.
  • Ürünü üreten firma ABB’nin kendisi olmadığı için , bu durum garanti şartları ve koşullarında ciddi anlamda sıkıntı yaşatabilir.
  • En büyük dezavantajlarından birisi ise , bu ürünü alırken yanında ücretli olarak satılan bir kablo kiti aksesuarı var ve bu aksesuar olmadan ürünün montajını yapmanız pek mümkün değil. Kablo kiti aksesuarı da ürünün 5 te 1 fiyatına sahip maalesef.

Ürünün fiyatı ise 110 dolar ile 150 dolar arasında değişiyor.

İncelememizi istediğiniz bir ürün varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here