Avrupanın En Büyük Güneş Santrali Audi Tarafından Kuruldu

0
983
audi güneş santrali

Dünya otomobil devi AUDİ markası, avrupanın en büyük güneş santralini kuracağını duyurdu. Macaristan’nın Gyor kentinde yer alan audi üretim fabrikasına kurulacak olan güneş enerjisi santrali avrupanın da en büyük güneş santrali olacak.

Audi otomobil firması, gyon’da ki fabrikasına kurulacak olan güneş enerji santralinin yapımı için EON firması ile anlaşmaya vardı. Yapılan anlaşmaya göre, audinin güneş santralinin yapımına 2019 yılının ağustos ayında başlanacak.

Avrupa’da ki en büyük güneş santrali olacak olan AUDİ ges 22 tane futbol sahası kadar yer kaplayacak ve yıllık 5.000 ailenin elektrik enerji ihtiyacı kadar enerji üretebilecek.

Audi firması hali hazırda küresel ısınma ve çevre kirliliğine karşın bir çok şirket politikasına sahip. Öyle ki firmanın Gyor üretim fabrikasının ısı ihtiyacının yaklaşık %70‘i yenilenebilir enerji kaynakları arasında önemli bir paya sahip olan jeotermal enerji ile elde ediliyor.

Firmanın sıfır karbon emisyon hedefine ulaşılması için kuracağı bu devasa güneş santrali oldukça önemli bir yapı olacak.

AUDİ güneş santrali 32.000 adet güneş paneli ile güneş enerjisinden elektrik üretecek. Bu güneş santrali toplamda da 160.000 metrekare çatı alanını kaplayacak.

2020 yılında tam kapasite üretime geçmesi planlanan audi gyor güneş enerji santrali, avrupa’nın en büyük çatı tipi güneş enerjisi santrali olacak.

Firmanın 2030 yılı hedeflerinde ise, 2030’a kadar tüm fabrikalarında yenilenebilir ve alternatif enerji kaynakları ile enerji üretmek var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here