Avustralya’da Harika Bir Ekolojik Ev Tasarımı

0
3935

Avustralya ‘daki bu harika ekolojik ev ‘in ismine batı avustralya seddi deniyor.Bu ismi çin seddi ‘nden aldığı belli. Avustralya da bulunan ekolojik evler çok büyük ilgi görüyor.

Buradaki ekolojik evlerin orjinal ismi ise Great Wall of Western Australia ‘dır.

ekolojik evler

Bu evler ekolojik yaşam sürmek isteyen insanlar için tasarlanmış lüx bir mimariye sahip. Avustralya da bulunan ekolojik ev ler her ne kadar dışarıdan bakıldığında basit bir yapı gibi dursada. İçine girildiğinde ekolojik yaşam ‘ın aslında lüks olabileceğinide insanlara göstermektedir. Luigi Rosselli Architects tarafından tasarlanan ekolojik ev ler , ekolojik yaşam sürmek isteyen insanlar için ayrıca ekolojik bahçe ‘leride sunuyor.

ekolojik yasam

Luigi ‘nin tasarladığı ekolojik ev ‘lerin duvarlarının toplam uzunluğu 755 metreyi bulmaktadır.

Bu antik yapının duvarlarının kalınlığı ise 18 santim kalınlığındadır. Bu kalınlıkta olmasına rağmen çok sağlam bir yapıya sahiptir.Ayrıca bu duvarlarda kullanılan doğal malzemeler sayesinde , ekolojik yaşam süremek isteyen ev sahipleri için doğal bir klima etkisi de yapmaktadır.

ekolojik ev 2

Burada sunulan ekolojik evler de gizlilik ön planda tutulmuştur. Evlerin tasarımları da buna güzel bir örnektir.Evler dışarıdan birbirine bağlantılı ama iç yapıları arasında hiçbir bağlantı yoktur.

Bu ekolojik ev ‘lerin içindeki duvarların tasarımı da çok farklı . Bilindik duvarlar gibi köşeleri keskin değil. Duvarların köşeleri rahatlama etkisi yaratmak için yumuşak bir şekilde yuvarlak hatlarla birleşmektedir.

ekolojik bahce

Evlerin kendine ait bahçeleri de mevcuttur.

Harika bir yaşam sunan bu evlerin üzerinde de ekolojik yaşam sürmek isteyen ev sahipleri için ortak bir kullanım alanı vardır.Bu ortak kullanım alanında ev sahipleri toplantılar yapabilmektedir. Toplantı salonu ise ekolojik evlerin en üstünde yer almaktadır.

ekolojik bahce 2

Avutralya daki luigi tarafından tasarlanan evlerdeki en önemli hedef ise enerji verimliliği ‘dir.Klima kullanılmayarak ,doğal yollarla bu klima etkisini yaratmaktır.

Evin dış tasarımından iç tasarımına kadar bütün malzemeler doğal yollardan elde edilmiştir.

Gerçekten çok güzel yaşam alanı . Türkiye’de de bu tarz ekolojik ev ‘leri görmek istiyoruz.Öyleki , bizim ülkemizde bu tarz evleri daha ön plana çıkarabilecek harika yerlerimiz var. Düşünsenize bu evlerin karadeniz’de yapılmış olduğunu . . .

Kaynak : freshome

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here