Ayarlı Güç Kaynağı Nedir? Ne İşe Yarar?

0
3617
ayarli-guc-kaynagi
ayarli-guc-kaynagi

Güç kaynakları herhangi bir sistemin çalışması için ihtiyacı olan enerjiyi üreten ve sisteme istenilen niteliklerde besleyen cihazlardır. Güç kaynakları için temel işlevi bu şekilde özetlesek de, imalat ve kullanım özelliklerine göre türleri mevcuttur. Ayarlı güç kaynağı da bunlardan biridir. Bu cihazlar ile sisteme besleyeceğiniz enerji için kapasite ve şiddet karakteristik özelliklerini ayarlayabilir ve kontrol altında tutabilirsiniz.

Ayarlı güç kaynağı kullanımı sabit gerilimli ve nitelikli güç kaynaklarının kullanımına göre son derece geniş bir hareket alanı sağlar. Bu sayede birden fazla güç kaynağını barındırmak durumunda kalmazsınız. Ayrıca üretilen gücün tüm özellikleri kontrol altındadır ve cihazın niteliğine göre, gerek analog gerekse dijital göstergeler ile kullanım ve ayar esnasında bunları rahatlıkla görebilirsiniz.

En büyük avantajları kapasitesince belirli değerlerde gücü iletmeye izin vermeleridir. Örneğin size lazım olan 3.7 V luk bir gerilimdeki bir enerjiyi rahatlıkla alabileceğiniz gibi eğer kapasitesi müsait ise 28.7 V luk gerilimde bir enerjiyi de almanız mümkündür. Bu derece hassas gerilim ayarı yapabilen bu cihazların yine bu hassas değerlerdeki işleriniz için oldukça önemli olduğu aşikardır.

bar24-bakimsiz-akulu-redresorSabit gerilim bir cihaz ile iş yapabilmeniz sadece cihaz üzerindeki değer ile sınırlı iken bu tarz bir cihaz ile çalışmanız cihaz üzerindeki değer aralığınca mümkün olacaktır. Normal güç kaynaklarına ilave edilen düzenekler ile bu şekilde geniş kullanım aralığı sunan ayarlı güç kaynakları üzerlerindeki çıkış ve regülatörleri sayesinde hem kontrol altında ve değeri sabit bir enerji ile çalışmanıza hem de aynı anda çıkış adedince iş yapabilmenize olanak sağlarlar.

Her türlü gerilim çıkışını sağlayandan regülatörlü cihazlara kadar ve üzerindeki ölçü aletlerinin türüne kadar oldukça farklı versiyonları bulunabilen bu cihazlar ile ihtiyacınız olan gerilimdeki enerjiyi dilediğiniz gibi kullanabilir ve temel olarak kullandığınız enerjinin sürekliliğinden emin olabilirsiniz. Hassas deneyler ya da sistem işlevlerinin kontrolü ve yerine getirilmesi gibi durumlar için oldukça önemli görev yapan bu cihazların klasik güç kaynaklarına göre özellik veya nitelik ayarlamaları ve gerilim değeri konusunda oldukça geniş bir kullanım alanı sağlamaları cihazı kullananlar için oldukça önemli avantajlardır.

Herhangi bir iş serisinde her bir iş için ayrı cihaz veya değer ihtiyacı bu tip cihazlar ile ortadan kalkmaktadır. Her türlü ihtiyaç için farklı modelleri tasarlanmış bu cihazların maliyetleri de yapacakları iş ve sağlayacakları faydaya göre değişse de makul seviyelerdedir. Tüm cihazların seçiminde olduğu gibi marka ve cihazın özellikleri seçiminizi belirleyecek kriterlerdir.

Ayarlı güç kaynağı sayesinde özellikle test ve kontrol gibi işler ile uğraşıyorsanız ya da sisteminizde çalışma esnasında farklı gerilimlere ihtiyaç duyuyorsanız, artık bu konularda sorun yaşamayacaksınız. Cihaz seçiminde doğru kararı vermek için mutlaka üretici firmanın verilerini dikkatlice inceleyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here