Aydın Enerji Merkezine Dönüşecek

0
1582
aydın enerji
aydın enerji,aydın güneş enerjisi,aydın rüzgar enerjisi,aydın enerji merkezi,aydın güneş potansiyeli

Aydın enerji kaynakları açısından adeta bir cennet özellikle de temiz enerji. Yenilenebilir kaynaklar açısından dünyanın en verimli yerlerine sahip olan ilde, hem rüzgar enerjisi, hem de güneş enerjisinden yüksek miktarda elektrik üretilebilir. Şu anda aydın hem rüzgar enerjisinden hem de jeotermal enerjisinden aktif olarak yararlanılabiliyor. Şimdilerde ise güneş enerjisinden elektrik üretmek için tesis yatırımlarına başlandı.

Şu anda Aydın ilinin Karpuzlu ilçesinde yer alan yüzlerce dönüm alan özel teşebbüs girişimi ile güneş enerji santral kurulumu için ayrılmış durumda. Arazide yapılan fizibilite çalışmalarının sonuna gelindi. Yakın bir zamanda GES santrali kurulumu tamamlanmış olacak. Karpuzlu ilçesinde yapılacak olan GES santralinde özel teşebbüsün büyük bir payı var.

Aydın Türkiye’nin en fazla güneş alan illerinden bir tanesidir. Yılın 305 günü güneş alan il yakın bir zamanda yatırım merkezine dönüştürülecek. İlde daha öncesinde yenilenebilir enerji kaynaklarından olan rüzgar enerji tesisleri ve jeotermal enerji tesislerine yatırım yapılmıştı. Şimdilerde ise güneş enerji santrallerinin yapımı için birçok proje hayata geçirilmeyi bekliyor.

Aydın ilinde GES Santralleri Yolda

Aydın ilinde hummalı bir şekilde çalışmalar başladı. GES projelerinin ilde hızlanması ile birlikte farklı firmalar Karpuzlu yolu üzerinde bulunan uygun arazilerde çalışmalara başladılar. Aydın ilinde şu anda 5 ortaklı bir firma tarafından 21 bin 120 güneş paneli yerleştirilmeye başladı. Proje tamamlandığı zaman günlük olarak 5,5 MW elektrik üretilmesi öngörülüyor. Santralin kurulumu neredeyse tamamlandı. Denemesi önümüzdeki aylarda yapılacak olan geçici kabul için gün sayıyor.

Aydın ili Adeta Güneş Enerjisi Merkezi

aydın güneş enerjisiTürkiye’nin en çok güneş alan ilinde bulunan güneş enerjisi potansiyelinin yalnızca %1’i kullanılabiliyor. Yenilenebilir enerji kaynakları üzerine araştırma yapan Adnan Menderes Üniversitesi güneş enerjisi hakkında bir rapor hazırladı. Raporda Aydın ilinde rüzgar enerjisi kurulum kapasitesi 2523 MW olarak belirtiliyor. Bu değer Aydın ilinde şu anda kurulu bulunan rüzgar enerjisi gücünün 84 katı. Aynı durum güneş enerjisi santralleri için de geçerli şu anda Aydın ilinde kurulu bulunan güneş enerjisi santrallerinden elde edilen elektrik enerjisi potansiyelin yüz binde ikisinden daha az bir değerdedir.

EİE kurumunun verilerine göre Aydın ilinde potansiyel olarak bulunan güneş enerjisi 405 milyar kWh değerini buluyor. Bu değere ulaşıldığı takdirde Aydın ilinin elektrik enerji sorunu kalmayacak gibi görünüyor. Aynı şekilde Aydın ilindeki potansiyele yakın olan illerde de güneş enerjisi potansiyeline ulaşıldığı takdirde, ülkenin enerji sorunu bir parça da olsa çözülmüş olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here