Batman’a Güneş Paneli Tarlaları Kuruluyor!

0
1290
Batman’a Güneş Paneli Tarlaları

Ülkemizde yapılan güneş enerjisi santralleri her geçen gün artıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımların artış göstermesi; özellikle daha önce yatırım konusunda mahrumiyet yaşayan Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi illeri bilhassa güneşli gün sayılarının fazla olması sayesinde güneş enerjisi santralleri yapımı konusunda ön plana çıkıyor. Bu kapsamda Batman’a güneş paneli tarlaları kurularak güneşten elektrik enerjisi elde edilme yoluna gidiliyor.

Batman’ın Beşiri ilçesinde daha evvel 6,6 megawatt güce sahip güneş enerjisi santrali kuran Antalya merkezli CW Enerji firması, şimdi de Batman’ın Kozluk ilçesinde benzer bir projeyi hayata geçirdi. Batman’ın Kozluk ilçesine kurulan güneş panelleri ile 10,7 megawatt güce sahip güneş enerjisi santrali oluşturuldu. Bunun yanı sıra yıl sonuna kadar yine Batman’ın Gercüş ilçesinde 2 megawatt güce sahip yeni bir güneş enerjisi santrali daha kurulacak.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi merkezli olarak faaliyet gösteren firma tarafından faaliyete geçirilen bu projelerden en büyüğü olan Kozluk güneş enerjisi santrali 54 gün gibi kısa bir sürede tamamlandı. Projenin bütün aşamalarını hızlı bir şekilde tamamlayan firma; geçici kabulü de alarak güneş enerjisi santralini elektrik üretmeye hazır konuma getirdi.

Batman Kozluk’ta Yaklaşık 10 Bin Hanenin Elektriği Güneşten!

Batman’ın Beşiri ilçesinde kurulan GES’in ardından Batman Kozluk’ta da GES kuran Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan; Batman Kozluk’ta hayata geçirdikleri güneş enerjisi santralinin 10.769.22 kWp kapasiteye sahip olduğunu ve bunun da yılda yaklaşık 9 bin 500 hanenin elektrik tüketimine denk geldiğini ifade etti.

Daha önce gerçekleştirdikleri Beşiri ilçesindeki GES projesinden daha büyük bir proje olan Kozluk’taki güneş enerjisi panellerini de tıpkı Beşiri de olduğu gibi verimsiz ve çorak topraklara kurduklarını belirten Tarık Sarvan; bu sayede hiçbir şey yetişmeyen, ancak güneşli gün sayısı fazla olan toprakların değerlendirildiğine vurgu yaptı. Bu sayede hem Batman’ın hem de ülke ekonomisinin kazandığına dikkat çeken Sarvan; temiz ve ucuz elektrik enerjisi elde ettiklerini açıkladı.

Batman Beşiri ve Batman Kozluk’un ardından sırada Batman Gercüş güneş paneli tarlasının olduğunu ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Sarvan; yaptıkları anahtar teslim projeler ile yenilenebilir kaynaklardan temiz enerji elde edildiğini ve bunun da kendilerini gururlandırdığını belirtti. Başkan Tarık Sarvan; aynı anda hem verimsiz ve boş arazilerin değerlendirilmesinin, hem çevreye zarar vermeden enerji üretilmesinin hem de ülke ekonomisine katkı sunulmasının kendilerini son derece mutlu ettiğini vurgulayarak sözlerini noktaladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here