Bayburt Belediyesi Güneş Enerji Santrali 4,4 Milyon TL Kazandırdı!

0
1588
Bayburt Belediyesi Güneş Enerji Santrali

Ülkemizin 80 bin 417 kişilik popülasyonu ile nüfusu en az olan ili olan Bayburt, geçen sene kurmuş olduğu güneş enerjisi santrali ile 4 Milyon 400 bin lira gelir elde etti. Bölgenin belediye başkanı Mete Memiş; ” Bayburt ilinde tüketilen enerjinin %10’u bu santraller sayesinde karşılanıyor” dedi.

Geçen sene faaliyete geçen Güneş Enerjisi Santrali ile Bayburt Belediyesi 4,4 milyon lira gelir elde etti.

Türkiye’nin en az nüfuslu ili olan Bayburt, kendi sınırları içinde yer alan arazi üzerine kurulan güneş enerjisi panelleri ile ürettiği elektrik ile, bölgede tüketilen enerjinin %10’unu karşıladı.

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, konu ile ilişkin yaptığı açıklamada, Şingah Mahalllesi’ndeki arazi üzerine geçen sene yerleştirdikleri 17,669 güneş paneli ile bir senede 7 milyon 450 bin kilovatsaat enerji ürettiklerini ifade etti.

Memiş, Santralin kurulu gücünün 4,5 MW olduğunu ve elektriğin dolar kuru üzerinden devlete satıldığını ifade etti. Memiş ifadesinin devamında “Devletin on sene alım garantisi var. Bu elektriği devlet 0,133 dolardan alıyor. Buradan kazancımız 4 milyon 400 bin lira oldu” dedi.

Proje Tamamen Bayburt Ürünü!

Memiş, satralin kurulum aşamasında herhangi bir kurum ya da ajanstan yardım almadıklarını vurguladı. İller Bankasın’a borçlandıklarını söyleyen Memiş, projenin yapımını tamamen Bayburt Belediyesi ekipleri üstlendi diyerek sözlerine devam etti.

Güneş Enerjisi Santrali projesinin yapımı esnasında, bazı aşamalarda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden destek aldıklarını söyleyen Memiş bu santral sayesinde Bayburt’ta ki 2.500 evin elektrik ihtiyacı karşılandığını söyledi.

Bayburt Belediyesi’nin hayata geçirdiği bu projenin diğer projelere de örnek olduğunu ifade eden Vali Memiş; ” Bu konu hakkında defalarca toplantı yaptık. Bir çok arkadaşım projeyi geldiler ve gördüler. Erzincan ve Gümüşhane projeye çok yakın alaka ve ilgi duydu ” dedi.

Güneş Enerjisi Santrali ile 9 kişiye istihdam sağladıklarını ve bunun yanında vergi de ödediklerini belirten Memiş, bir sene içinde katma değer vergisi, stopaj ve geçici vergi adı ile Vergi dairesine 448 bin lira ödeme yaptıklarını anlatı.

Kurulan güneş enerjisi santralinin Bayburt Belediyesine tam olarak 15 milyon euroya mal olduğunu ifade eden Memiş; ” 1 senelik üretim 4 milyon 400 bin lira. 5-5,5 sene içinde proje kendini amorti edecek.  Daha sonra ise bu proje Bayburt Projesi için çok büyük bir gelir kaynağı olarak hizmet edecek” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here