Bayburt Belediyesinden Çevreci Hizmet !

0
777
bayburt-belediyesinden-cevreci-hizmet-e1476441085203-antique
bayburt güneş enerjisi,bayburt belediyesi güneş enerjisi,bayburt belediyesi güneş santrali

Bayburt Belediyesi de temiz ve yenilenebilir enerji kullanımına katkıda bulunmaya başladı. Belediyenin kısa bir süre önce hayata geçirdiği, güneş enerji santrali projesinin yapımına başlandı. Temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ülkemizde önem kazanması ile birlikte, yerel yönetimlerden bu doğrultuda güzel haberler gelmeye devam ediyor.

Bayburt Belediyesinin hayata geçirdiği proje Şingah Mahallesi Düzlük mevkiinde yapılacak. Güneş enerji santralinin kurulacağı alan 75 bin metrekare ve santralin kurulu gücü 4 MW olacak. 3 Ekim 2016 tarihinde başlanan proje tamamlandığı zaman yıllık olarak 5 milyon 800 bin KW enerji sağlayacak. Üretilen elektrik Bayburt Belediyesine yıllık olarak 750 bin dolar gelir sağlayacak.

Güneş santralinin güzel taraflarından bir tanesi de santral için devlet garantisinin olması. Devlet 10 yıl boyunca santralde üretilen elektriğe alım garantisi veriyor.

Güneş Enerji Santralleri Ülkemizde Giderek Yaygınlaşıyor

Alternatif enerji kaynaklarının önem kazanması ile birlikte dünya genelinde temiz ve bitmeyen enerji kaynaklarının kullanımı da artmaya başladı. Bu konuda dünya genelinde hükümetler ve yerel yönetimler çaba içerisindeler.

bayburt belediyesi logoHer sene dünya çapında yeni projeler bu kapsamda hayat buluyor. Ülkemizde de son yıllarda temiz enerji kullanımı giderek yaygınlaşmaya başladı. Yerel yönetimlerin çabası ve devletin de desteği ile birlikte, temiz ve yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik büyük ve yeni projeler hayat bulmaya başladı.

Ülkemizde temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları arasında güneş enerjisi büyük bir öneme sahip. Türkiye’nin çeşitli illerinde güneş enerjisi yıl boyunca diğer illere göre daha fazla elde edilebiliyor. Güneş enerjisinin değerlendirilmesi amacıyla büyük oranda kalkınma ajanslarının ve devletin büyük desteği var. Bu konuda yatırımcıların da katkısını unutmamak gerekiyor.

Güneş enerjisi su kaynakları ve rüzgara göre tükenmeyen ve daha bol bulunan bir kaynak. Ayrıca günümüz teknolojisi ile güneş enerjisinden yararlanmak artık daha kolay. Güneş enerjisinden yararlanmak adına yapılan büyük projelerin yanı sıra küçük boyutlarda hanelerin kullandığı ve portatif olarak yapılan cihazlar var. Hanelerde genel olarak enerji üretimine yönelik olarak değil sıcak su kullanımına yönelik faaliyetler var.

Ayrıca dünya genelinde güneş enerjisi ile çalışan arabalar, jeneratörler, uçaklar ve daha birçok cihaz üretimi için çalışmalar tüm hızı ile sürüyor. Gelecekte güneş enerjisinin büyük bir bölümünü tek bir noktada toplayabilen teknoloji geliştirilecek ve enerji sorunu büyük bir ölçüde çözülmüş olacak. Şimdilik güneş enerjisini kullanma alanındaki çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here