Bez Parası Nedir? Bez Parası Nasıl Alınır?

0
28347
bez parası, doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı, çoçuk bez parası, bebek bez parası için gerekli evraklar, bez parası için nereye başvurulur, bez parası nedir
bez parası, doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı, çoçuk bez parası, bebek bez parası için gerekli evraklar, bez parası için nereye başvurulur, bez parası nedir

Bez parası Sgk tarafından halkımıza verilen hizmetlerden birisidir. Son yıllarda, sgk kurumunun hastalara ve özellikle evde bakımı yapılan hastalara verdiği yardımlar artmıştır. Bez parası da skg’nın hastalara verdiği yardımlardan birisidir. Peki bez parası nasıl alınır? Bez parası almak için hangi evraklar gereklidir?

Bez Parası Nasıl Alınır?

Öncelikle bez parası alabilmek için sosyal güvenlik kurumunun koymuş olduğu bazı şartlar ve koşullar vardır. Sosyal güvenlik kurumunun istediği bu şartlar yerine getirildiği taktirde bez parasını alabilirsiniz.

Sgk’nın istediği ilk şartlardan birisi; hasta bezine ihtiyaç duyulan hastanın, gerçekten hasta bezi kullanmak zorunda kaldığı bir hastalığının olduğuna dair doktor raporu istenmektedir. Hasta bezi raporunu devlet hastahanelerinden almanız gerekmektedir. Sgk hasta bezi parası için doktor raporu istese de, bu raporun heyet raporu olması zorunlu değildir. Sadece 1 adet doktorun muayenesinden sonra verilecek rapor da yeterli olmaktadır.

Peki Sgk Günlük Kaç Adet Hasta Bezini Karşılamaktadır?

Öncelikle hasta bezinin parasını alabilmeniz için, eğer çocuk ise 2 yaşını doldurmuş olmak zorundadır. 2 yaşını doldurmayan çocuklar için bez bedeli ödenmemektedir.

Bu koşullarda, sosyal güvenlik kurumu her bir hasta birey için günlük maksimum 4 tane hasta bezinin bedelini karşılamaktadır. Doktordan aldığınız her bir rapor için ise maksimum 2 ay boyunca hasta bezi bedeliniz devlet tarafından karşılanmaktadır.

Sgk’dan Ne Kadarlık Bez Parası Alınabilir?

Sosyal güvenlik kurumunun sınırlamış olduğu adet ve süre dikkate alındığı zaman, hasta alt bezi bedeli için maksimum 169,90 TL para alabilirsiniz. Ancak bu bedel 2 aylık hasta alt bezi için geçerlidir.

Peki Hasta Alt Bezi Bedelini Alabilmek için Doktor Raporunda Ne Yazılması Gerekmektedir?

Sosyal güvenlik kurumunun hasta ve hasta yakınlarının maddi durumlarında kolaylık olması için verdiği hasta bezi bedeli için istenen doktor raporunda şu bilgiler yer almalıdır;

  • Eğer hastanın rahatsızlığı kolostomili ise doktor raporunda idrar inkontinansı yazması gerekmektedir.
  • Eğer hasta bireyin ürostomili hastalığı varsa, uzman doktor raporunda gaita inkontinansı yazması gerekmektedir.

Eğer alt bezine ihtiyaç duyan hasta bireyler bu koşulları sağlıyorsa, sosyal güvenlik kurumunun verdiği hasta alt bezi bedelini doktor raporu ile devletten alabilir.

Kaynak: https://www.ssk.biz.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here