Bilgisayar Mühendisi Baba Güneş Enerjili Bisiklet Tasarladı

0
2843
güneş enerjili bisiklet
güneş enerjili bisiklet,güneş enerjisi ile çalışan bisiklet,güneş paneli ile çalışan bisiklet

Mustafa Nurmuhammet isimli bilgisayar mühendisi, çocuğu ile daha eğlenceli vakit geçirmek amacıyla güneş enerjili bisiklet tasarladı. Bisiklet güneş enerjisi ile çalışıyor. Çocuğu ile vakit geçirmek amacıyla daha öncesinden sahibi olduğu bisiklet, Mustafa Nurmuhammet’i çok yormuş. Bunun üzerinde güneş enerjisi ile çalışan ve motoru bulunan bir bisiklet yapmaya karar vermiş.

Bisikletin özelliği elektrik motoru ile çalışması ve bu motorun, güneş enerjisi ile bağlantılı olması. Güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren bir düzenek ile bisikletin motoru çalışıyor. Bisikletin arkasında iki kişinin sığabileceği bir adet römork bulunuyor. Bisikletin bir diğer özelliği de, motoru güneş enerjisinden koruyan ve güneşten gelen ışınları alan panellerin olması.

Güneş enerjisi ile çalışan bisiklet saatte 40 kilometre yol yapabiliyor. Arkada bulunan römork bisikletin dengede kalmasını sağlıyor. Ayrıca römorkun üzeri, güneş ışınlarından korunmak amacıyla kapatılmış.

Güneş Enerjili Bisiklet Çevredekiler Tarafından Yoğun İlgi Görüyor

Güneş enerjili bisiklet tamamladıktan sonra deneme turuna çıkan Nurmuhammet, bisikletinin yoğun ilgi gördüğünü belirtti. Tasarım aşamalarını ihtiyaçların belirlediğini söyleyen Nurmuhammet, ilk önce römorku tasarlamış. Güneş enerjili bisiklet tasarımı ve projesi Mustafa Nurmuhammet’e ait. Proje kapsamında parçaları belirledikten sonra sanayide montajını gerçekleştirmiş. İlk başlarda elektrik motoru bulunmayan bisiklet, römorkla beraber kullanılmış.

kendi enerjisi ile çalışan bisikletAncak römork ağır olduğundan dolayı baba bir süre sonra yorulduğunu fark etmiş. Daha sonrasında bisiklete elektrik motoru eklemeyi düşünmüş. Bisiklette güneş enerjisi pilleri ve akü bulunuyor. güneş enerjisi pilleri aküyü şarj ediyor ve güneş enerji panelleri güneş pillerinde enerjinin depolanmasını sağlıyor. Aküler güneş ile şarj oluyor ve şimdiye kadar hiçbir şekilde şarj olmak için elektrik bağlantısı kullanılmamış.

Güneş enerjili bisiklet motoru bin TL gibi bir ücrete mal olmuş. Paneller 600 lira ve akü ise 400 liraya mal olmuş. Römork ise 400 liraya mal olmuş. Düşük bir maliyetle ortaya yenilenebilir enerji ile çalışan bir ürün çıkmış. Bisikletini tamamladıktan sonra çevrede tur atan Mustafa Nurmuhammet, yoğun bir ilgi ile karşılaşmış. Herkesin merakla gözlerle kendisini izlediğini söyleyen Nurmuhammet, kısa bir süre sonra ilgi odağı haline geldi.

Bisikleti gören insanların soruları ile karşılaşan Mustafa Bey “Bana yaptığım bisikletin ne kadara mal olduğunu ve menzilini soruyorlar” ifadelerini kullandı. Bireysel olarak yapılan bu tip tasarımlarla, çevreye daha az zarar veren ürünler ortaya çıkıyor. Çevreyi kirletmeyen ve kendi enerjisi ile çalışan bisiklet gibi tasarımların çoğalması, çevre kirliliğinin de azalması anlamına geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here