Bireysel Emeklilik ve Diğer Emeklilik Sistemleri Arasındaki Farklar

0
104

Ülkemizdeki emeklilik sistemlerini incelediğinizde farklı uygulamalardan dolayı aklınız karışıyor olabilir. Kamu bünyesindeki SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nın yanı sıra son yıllarda bireysel emeklilik sistemi çok popüler hale geldi. Peki BES nedir, diğer emeklilik sistemleriyle arasındaki farklar nelerdir ve neden BES yaptırmalısınız? İşte cevapları…

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi, kısaca BES; Sosyal Güvenlik Kurumu dışında ek bir emekli maaşına sahip olmanızı sağlayan bir sistem. SGK’nın alternatifi değil, tamamlayıcısı olan ve sizin ödemelerinize göre şekillenen BES, emeklilik şirketleri tarafından yürütülüyor. Diğer yandan devlet katkısı gibi kendi içinde çeşitli avantajlara sahip olan bireysel emeklilik sistemi, gönüllülük esası ile işliyor. Bu yüzden dilediğiniz zaman sisteme dahil olabileceğiniz gibi dilediğiniz zaman da sistemden çıkabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Nedir?

Çalıştığınız süre boyunca devlete ödenen SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı gibi sigorta ve emeklilik primlerinizin tümünü kapsayan kuruluşa Sosyal Güvenlik Kurumu adı veriliyor. Bireysel emeklilik sisteminin ise SGK ile herhangi bir bağı yok. Örneğin; SGK’ya ödemediğiniz primleriniz için borçlanırken BES’te böyle bir zorunluluk bulunmuyor. Ayrıca BES, SGK gibi sağlık hizmetleriyle ilgili bir taahhüt içermiyor. BES’in amacı kısaca çalışanların aktif dönemde birikim yapmalarını ve bu birikimler sayesinde emeklilik yıllarını daha rahat geçirmelerini sağlamak.

Bireysel Emekliliğin Farkları Nelerdir?

Bireysel emekliliğin diğer emeklilik türlerinden ayıran birçok özelliği mevcut. Böylece size hem birikim yapmanızı hem de geleceğinizi güvence altına alabilmek fırsatı tanıyor. Bireysel emekliliğin en dikkat çeken farkları ise şunlar:

  • Diğer emeklilik sistemleri doğrudan devlete bağlıyken BES, kamu ya da özel sektördeki emeklilik şirketleri tarafından yürütülüyor.
  • Diğer emeklilik sistemlerinde ödediğiniz primler net ve sabittir ancak BES’te tamamen sizin bütçenize göre değişir.
  • BES’te dilediğiniz zaman ödemelerinize ara verebilirsiniz, diğer emeklilik sistemlerinde ödemediğiniz primler için borçlandırılırsınız.
  • BES için ödediğiniz toplam tutarı maaş şeklinde geri alabileceğiniz gibi toplu ödeme olarak da geri alabilirsiniz.
  • Çalışıyorsanız diğer emeklilik sistemlerinden en az birine dahil olmanız zorunludur ancak BES’te bu tarz bir zorunluluk yoktur.
  • BES hesabınıza yatırdığınız aylık katkı tutarlarına mevzuatta belirlenen koşullar dahilinde %25 devlet katkısı eklenir. Mesela aylık katkı tutarınız 200 TL ise hesabınıza 50 TL de devlet katkısı yatar. Böylece daha az öderken daha fazla birikim yapabilirsiniz. Diğer emeklilik sistemlerinde böyle bir durum söz konusu değildir.

Bireysel emekliliğin  avantajlarından faydalanmak ve birikim yaparken çok daha güvenli bir geleceğe adım atabilmek için Anadolu Hayat Emeklilik’i tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here