Bitcoin’i 2021 yılında ne bekliyor?

0
26

Bitcoin kayıtları güncellemeye devam ediyor – Binance kripto para borsasına göre, Bitcoin’in değeri neredeyse 34,5 bin $’a ulaştı. Piyasadaki dalgalanmaya rağmen, analistler kripto para biriminin geleceği konusunda iyimserler ve bunu altınla karşılaştırıyorlar. Wall Street’in tanınmış yatırımcıları da Bitcoin sahipleri arasında yer alıyor. Bitcoin ile ilgili güncel gelişmeleri ve yakın gelecekte değerinin nereye varacağını sizlere anlatmaya çalışacağız.

Tahminler

JPMorgan uzmanları, Bitcoin’in uzun vadede 146.000 $ seviyesine gelme ve altınla rekabet etme şansına sahip olduğunu belirtiyor. Aynı zamanda:

  1. Kripto para biriminin piyasa değerinin altın özel sektör yatırımlarının toplam hacmini karşılaması için mevcut 591 milyar $’ın 4.6 katı artması gerekiyor;

2. Bitcoin’in değişkenliğinin daha fazla kurumsal yatırımcının kripto para birimine güvenebilmesi için altın fiyatlarındaki dalgalanmalara yaklaşması gerekiyor.

Hatta Citibank Genel Müdürü Tom Fitzpatrick daha da iyimser: Ona göre Bitcoin’in değeri Aralık 2021’e kadar 318.000 $’a çıkabilir.  Kendisi Bitcoin’in değerinin 2010-2011’deki üstel hareketini 1970’lerin altın piyasası ile karşılaştırdı. Kıymetli maden değeri, ABD Başkanı Richard Nixon’un 1971’de doları altına sabitlemeyi bırakmasını müteakip hızla artmaya başladı.

Genel olarak, analistler Bitcoin’in geleceğini tahmin etmenin gittikçe daha zor hale geldiğini kabul etmekteler. Halihazırda esas olarak yatırımcıların hızlı taleplerinden dolayı Bitcoin’in değerindeki artış istikrarsızlığa doğru gidebilir.

Bitcoin ile ilgili güncel gelişmeler

Hafta sonu boyunca, kripto para birimi ilk defa 34.000 $ seviyesini aştı ve ardından %17 kadar düştü, ancak sonraki hafta düşüşü telafi etti ve yeniden tarihi bir zirve yaptı.  Dün, CoinMarketCap’deki değeri birkaç saniyede bir inişler ve çıkışlarla değişti.  En büyük kripto para borsası Binance’a göre, son 24 saatte zirvede olan Bitcoin’in değeri 34.498 $ idi ve ardından fiyat yine 34.000 $’ın altına düştü. Kripto para dönüştürücü bu bağlamda önem arz etmektedir.

AvaTrade analistlerinden Naim Aslam, The Wall Street Journal’a verdiği beyanatta, yeni yılın ilk günlerinde Bitcoin’le ilgili gelişmelerin borsadaki “kısa bir daralma” gibi göründüğünü belirtti. Ayrıca dalgalanmanın, yatırımcıların fiyat artışlarına gösterdiği tepkiden kaynaklandığını sözlerine ekledi.

Bitcoin’in Yeni Alıcıları

Bloomberg, kripto para biriminin çılgın dalgalanmalarına rağmen, giderek daha fazla şirketin ve tanınmış yatırımcının yatırım yapmaya başladığını belirtiyor. Yeni yatırımcılar arasında Guggenheim Partners Scott Minerd’in Baş Yatırım Stratejisti ve Duquesne Capital Stan Druckenmiller’ın kurucusu olan Tudor Jones “Wall Street’in Kralı” olarak görülüyor.

Minerd, Bitcoin’in değerinin yaklaşık 400.000 $ seviyesinde olması gerektiğini söyledi. Mevcut fiyat seviyelerinde ilk kripto para birimini “büyük ölçüde eksik değer biçilmiş” olarak nitelendirdi. Druckenmiller, 2021’deki Bitcoin yatırımını altına yaptığı yatırımla karşılaştırdı. Ona göre kripto para birimi, sadece Y kuşağı için değil, cazip bir varlık sınıfı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here