Boğazlıyan Belediyesi Güneşten Elektrik Üretecek

0
997
boğazlıyan belediyesi güneşten elektrik
boğazlıyan belediyesi güneşten elektrik

Boğazlıyan Belediyesi Güneşten elektrik üretecek. Kendi elektriğini kendisi üreten belediyeler arasına Boğazlıyan Belediyesi de girdi. Boğazlıyan belediyesi güneşten elektrik üreterek tasarruf yapmayı ve dışa bağımlılığı azaltmayı hedefliyor.

Boğazlıyan belediyesi, ilçelerinde bulunan hayvan pazarının çatısını güneş panelleri ile donatarak elektrik üretecek.

Boğazlıyan Belediye Başkanı Hamdi Erdal, iller bankası ile yapılan “Hayvan pazarı çatısının güneş panelleri ile kapatılması” ihalesinin yapıldığını belirtti.

Boğazlıyan belediyesi güneşten elektrik üreten belediyeler arasına katıldı

İlçe de bulunan hayvan pazarı çatısının güneş panelleri ile kapatılarak elektrik üretileceğini söyleyen Hamdi Erdal, yapılacak olan bu proje hakkında da bazı bilgiler verdi.

Yaklaşık 13.000 metrekare çatı alanının tamamı güneş panelleri ile kapatılacak. Hayvan pazarının çatısını kaplayacak olan bu güneş santralinin kurulu gücünün 700 kW olduğu belirtildi.

Ayrıca başkan Erdal, Kayseri,Yozgat ve Sivas gibi büyük belediyelerin bile bu büyüklükte ve emsalde projelerinin olmadığını söyledi. Bölgemiz açısından, yapacağımız güneş enerjisi projesi bir ilk olacak dedi.

Hamdi Erdal, Boğazlıyan belediyesi güneşten elektrik üretiyor projesinin hem maddi hemde manevi olarak kendilerini ciddi faydaları olacağını söyledi.

Boğazlıyan belediyesi, hayvan pazarının çatısına kurulacak olan 700 kW’lık güneş santrali ile aylık elektrik faturasından 50.000 TL tasarruf edecek. Yıllık bazda ise yaklaşık 600.000 TL‘lik paranın elektrik faturalarına ödenmesinin önüne geçilecek. Bu para belediye bütçesinde kalarak, boğazlıyan belediyesinin yapacağı yatırımlara destek olacak.

Boğazlıyan belediyesi güneşten elektrik üretiyor projesi kapsamında, çatının güneş panelleri ile kaplanması ile yağmur ve kar gibi olumsuz hava koşullarından da hayvan pazarı etkilenmeyecek.

Yağmur ve kar ile hayvan pazarının zemininde oluşan sağlıksız koşullarda ortadan kalkarak, hayvanların sağlığının bozulmasının da önüne geçilmiş olacak.

Boğazlıyan belediyesi güneşten elektrik üreterek, hem belediye bütçesinde ciddi tasarruf sağlayacak. Hem de ülke ekonomisine katkı sağlamış olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here