Bolu Belediyesi Güneş Enerji Santrali İnşaasını Bitirdi

0
1094
Bolu Belediyesi Güneş Enerji Santrali

Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden Bolu Belediyesi güneş enerji santrali kurulumu çalışmasını tamamladı. Santral aylık 10 bin hanenin kullanabileceği şekilde enerji üretecek. Bu enerji aynı zamanda içme suyu arıtma tesisinde kullanılması planlanıyor.

Güneş santrali Sarıcalar İçme Suyu Arıtma Tesisi arazisi üzerine kurulmuştur. Santralin yapımına 2017 yılının Kasım ayında başlanmış olup tesis 4 bin panelden oluşuyor. 19.500 metrekarelik alana kurulmuş olması ile enerji üretiminde oldukça verimli bir potansiyel sağlaması da hedeflenenler arasında yer alıyor. Santralin yıllık olarak üreteceği enerji 1 milyon 300 bin kilovat saat olarak hesaplanıyor.

Santralden elde edilecek olan enerji paylaşımlı olarak kullanılacak. Yılık 200 bin kilovat saat arıtma tesisi içerisinde kullanılacak, kalanı ise Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş ‘ye satılacak.

Güneş Enerjisi Dışa Bağımlılığı Azaltıyor

bolu-güneş-santraliBolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz konu ile ilgili açıklamalarda bulunarak santralin 10 gün içerisinde açılacağı ve enerji üretiminde dışa bağımlılığın azalacağı ifadelerine yer verdi. Enerjinin %95’inin dışarıdan alınmasının ülke menfaatleri açısından da olumsuz olduğuna vurgu yaparak akarsular üzerine kurulan HES’lerin doğa ile uyumlu bir şekilde düzenlenmesi ile enerji üretiminde gelişme olduğuna da değildi.

Güneş enerjisi ile ilgili çalışmaların Devlet tarafından da desteklendiğini ve bu destek sayesinde gelişmelerin hız kazandığına da değinerek ilerideki seviyede rüzgar enerjisinden de faydalanmak istediklerini belirtti.

Kent içerisinde de güneş panelleri ile ilgili çalışma yapacaklarını da açıklayarak ilk önce belediyemizin çatısında güneş panellerini deneyeceğiniz. Ancak bunun maliyeti oldukça yüksek. Eğer başarı sağlanır ise bunun önermesini da insanlara yapacağız dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here