BRTK Elektriğini Güneşten Üretecek !

0
419
BRTK Elektriğini Güneşten

BRTK (Bayrak Radyo Televizyon Kurumu) elektrik enerjisini güneşten karşılayacak. BRTK elektriğini güneş enerjisi ile üretmek için 100 kW ve 20 kW’lık 2 adet fotovoltaik sistemin yapılması için ihale düzenleyecek.

18 Temmuz’a kadar tekliflerin alınacağı güneş enerji santrali ihalesinin yaklaşık maliyetinin de 900.000 TL olduğu belirtildi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan Bayrak Radyo Televizyon Kurumu yönetim kurulu başkanı Mustafa Tosun, 3 aşamalı olacak ihalenin ilk aşamasının yapılacağını belirtti. 3 aşamalı sistemin ilk aşamasında BRTK’nın merkez binası ile Lefkoşa Transmisyon Merkezinin elektrik enerji ihtiyacı için güneş enerji sistemi kurulacak.

18 Temmuz’da 3 aşamalı işin ilk aşamasının verileceği güneş enerjisi sisteminin 2018 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. 2019 yılında ise güneş enerjisinden elektrik ihtiyacı karşılanacak olan BRTK’nın 3 aşamalı işinin tamamlanması ile;

  • BRTK 250 kW,
  • Kantara 80-100 kW,
  • Selvilitepe 200-250 kW,

olmak üzre toplam 600 kW‘lık bir sistemin kurulacağı belirtildi.

Ayrıca Mustafa Tosun; güneş enerjisi kurulumu ve güneş enerjisinin kullanımının bilgi, teknoloji ve tecrübe gerektirdiğini söyledi. BRTK’nın güneş enerjisine geçmesinden sonra, herhangi bir işletme problemi yaşamayacağına da inandığını ifade etti.

Kamu kurumlarında en yüksek gider kalemlerinin başında gelen personel ve işçi maliyeti olduğunu belirten Tosun, elektrik tüketim maliyetinin de ikinci sırada olduğunu belirtti. Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun yaptığı bu ihalenin diğer kamu kurumlarına da örnek olması gerektiğini söyleyen Mustafa Tosun, yenilenebilir enerjiyi tüm devletin kurumlarının kullanması gerektiğini belirtti.

Bayrak Radyo TV’nin yıllık elektrik enerjisi tüketiminin 2.000.000 TL olduğunu söyleyen Mustafa Tosun, kurulacak olan güneş enerjisi sistemleri sayesinde, çok ciddi elektrik tasarrufu sağlayacaklarını ifade etti.

Kaynak: BRTK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here