Bu Ülkede İnsanlara Elektrik Tüketmeleri için Para Ödeniyor !

0
984
elektrik tüketmeleri için para, almanya yenilenebilir enerji

Avrupada öyle bir ülke var ki, insanlara elektrik tüketmeleri için para ödeniyor denilse yalan olmaz. Bu ülkenin ismi tahmin ettiğiniz gibi tabiki almanya. Evet, almanya’da yenilenebilir enerji kaynakları ile elektrik üretimi için o kadar büyük yatırımlar yapıldı ki, artık insanlar elektrik tüketmek için para alıyor.

Almanya geçtiğimiz 20 yıllık bir süre içinde yenilenebilir enerji kaynaklarına yaklaşık 200 milyar dolar‘lık yatırım yaptı. Yapılan bu yatırımlar neticesinde zaman zaman ilginç durumlar da meydana gelmektedir. Özellikle fabrikalar gibi büyük elektrik tüketicileri, fazladan elektrik üreterek, bu elektriği devlete satmaktadır. Bu sayede para almaktadırlar.

Almanya’da geçtiğimiz hafta yaşanan olay da tam olarak bu. Avrupa’da ki elektrik ticaret borsası EPEX verilerine göre, özellikle pazar ve pazartesi sabahı saatlerinde elektrik tüketiminin çok az olması ve rüzgarın çok verimli esmesiyle birlikte çok iyi elektrik üreten rüzgar türbinleri sayesinde, büyük tüketiciler üretici konumuna gelmiştir.

Almanya’da 2017 yılında ki bu durum 100’den fazla olmuştur.

Bu durumun oluşmasının en büyük nedeni ise hava koşulları ve çalışma saatlerinden kaynaklanıyor. Hafta sonları fabrika ve ofisler kapalı olduğu için elektrik tüketimleri çok az olmaktadır. Ve hafta sonları rüzgarın optimum seviyede esmesi ile rüzgar türbinlerinin de iyi çalışması ile elektrik tüketimi 0’ın altına yani eksiye düşmektedir.

Almanya’nın elektrik enerjisi ihtiyacının %12‘sinin rüzgar enerjisi ile karşılandığı düşünülürse, bu durumun da gayet normal olduğu söylenebilir.

Bu durum geçtiğimi Ekim ayında tam 31 saat boyunca yaşanmıştı.

Kaynak: BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here