Bulgaristanda Gezilecek Yerler Nerelerdir?

0
1231
bulgaristanda gezilecek yerler, bulgaristan gezilecek yerler, bulgaristan gezi rehberi, bulgaristan vizesi, bulgaristan vizesi nasıl alınır
bulgaristanda gezilecek yerler, bulgaristan gezilecek yerler, bulgaristan gezi rehberi, bulgaristan vizesi, bulgaristan vizesi nasıl alınır

Bulgaristan türkiyenin sınır komşularından birisidir. Bu yüzden türkiye’ye yakın gezilebilecek yerler arasındadır. Bulgaristan’a gitmek için bulgaristan vizesi almanız gerekmektedir. Bulgaristan vizesi alırken de belli firmaları tercih etmenizde fayda vardır. Bulgaristan vizesi için www.bulgaristanvize.net firmasını tercih edebilirsiniz.

Bulgaristan vizesi aldıktan sonra bakmanız gereken diğer şey ise bulgaristanda gezilecek yerler nerelerdir? Buyrun birlikte bakalım.

Bulgaristanda Gezilecek Yerler Listesi | +En İyi 5 Yer

Bulgaristanda gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yer tabiki Sofya şehridir. Sofyada gezebileceğiniz o kadar çok yer varki. Ancak, sofyadan sonra, gezebileceğiniz diğer bulgaristan şehirleri ise sırasıyla şunlardır;

  • Plovdiv,
  • Varna,
  • Burgaz,
  • Bansko,
  • Gül Vadisi.

1. Vitosha Caddesi

Vitosha Caddesi bulgaristanda gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alabilir. Çünkü, bulgaristanın başkenti olan Sofya da bulunan Vitosha Caddesi, ülkenin en işlek caddelerinden birisidir. Vitosha Caddesi sayesinde, sofya şehrinin havasını tam anlamıyla soluyabilirsiniz. Ayrıca, bulgaristanda alışveriş yapılacak yerler arasında en iyisi de Vitosha Caddesi’dir diyebiliriz. Bunun dışında Sofya’da gezip görebileceğiniz camiiler, kiliseler ve sanat galerileri de bulunmaktadır.

2. Dzhumaya Mosque

Dzhumaya Mosque türkçe ismiyle Cuma Camii bulgaristanın Plovdiv şehrinde yer almaktadır. Bu camii çok eski tarihe sahiptir. Hatta balkan ülkelerinde ki en eski camii de burasıdır. Sultan 2. Murad bu camiyi 1364 yılında yaptırmıştır. Eğer Dzhumaya Mosque camisine giderseniz, camiinin altında bulunan kahvehaneye de gitmenizi tavsiye ederim. Bu kahvehane de türk kahvesinin yanında gül lokumu da yiyebilirsiniz.

3. Assumption Katedrali

Assumption cathedralBulgarista’nın Varna şehrinde bulunan Assumption Katedrali, varna şehrinin simge yapıları arasında yer alır. Assumption Katedrali bulgaristan halkı için çok önemlidir. Çünkü osmanlı ile savaşta ölen rus askerlerini anmak için bulgar halkı tarafından yaptırılmıştır. Assumption Katedrali bulgaristanın en büyük 2. katedralidir. Bu katedrali de bulgaristanda gezilecek yerler listenize eklemeniz de fayda var.

4. Golden Sands (Altın Kum)

golden sands varnaNeredeyse her ülke de bulunan Golden Sands yani Altın Kum bulgaristanda da bulunmaktadır. Golden Sands bulgaristanın en güzel sahilidir. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Altın Kum plajında güneşlenerek tatilinizin keyfini çıkartabilirsiniz. Golden Sands plajı da Varna şehrinde yer almaktadır.

5. Gül Vadisi (Kazanlık)

rose valley bulgariaBulgaristanda gezilecek yerler arasında mutlaka yer alması gereken diğer bir yerde Kazanlık şehrinde bulunan Gül Vadisi dir. Gül vadisi bulgaristanın gül üretim merkezidir. Ve gül vadisine gittiğiniz de büyülenmemeniz imkansızdır. Eğer bulgaristanda gezilecek yerler listesi hazırlıyorsanız, gül vadisini bu listeye mutlaka koymalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here