Büres, Kendi Elektriğini Üreten Üniversite Kampüsü

0
2811
bülres

Kendi elektriğini üreten kampüs ! Büres ile Boğaziçi Üniversitesi kendi elektriğini üretiyor. Türkiye’deki diğer üniversitelere de örnek olan bu proje Boğaziçi Üniversitesi’nin Sarıtepe Kampüsü‘nde yapılıyor.

Kendi elektriğini üreten Boğaziçi Üniversitesi , bu proje ile Dünya’da bir ilk olma niteliğine sahip. Çünkü Dünya’da elektrik ihtiyacının tamamını ve hatta fazlasını kendi kurduğu ve işlettiği bir rüzgar santralinden karşılayan bir üniversite kampüsü henüz yok.

Bu proje bizlere de büyük ilham kaynağı oluyor. Çünkü Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji Sektörü içinde büyük roller alabileceğine olan inancımızı arttırıyor.

Kilyos Sarıtepe Kampüsü elektrik ihtiyacının tümünü Rüzgar Enerjisi ile karşılıyor.

Büres yani Boğaziçi Üniversitesi Rüzgar Enerji Santrali 2014 yılının aralık ayında elektrik üretmeye başladı.

Çok önemli bir proje olan Büres projesini Prof.Dr. Gülay Barbarosoğlu hayata geçirdi.

Ayrıca bu rüzgar santrali projesini Kalkınma Bakanlığı desteği ile kuran Boğaziçi Üniversitesi, yeşil ve sürdürülebilir kampüs olma yolunda hızla ilerliyor.

Peki Büres bünyesindeki rüzgar türbini ne kadar elektrik üretiyor?

Büres bünyesindeki bu rüzgar türbini yaklaşık 1 MW ‘lık bir güce sahip.Sarıtepe Kampüsü 1MW’lık rüzgar türbini ile ihtiyaç dahilinde tükettiği elektriğin neredeyse yarıya yakınını fazladan üretebiliyor. Kendi elektrik ihtiyacından daha fazla elektrik üretiyor.

bülres projesi

Boğaziçi üniversitesi bu rüzgar türbini ile yaklaşık 900 ton karbon salınımını engelliyor. Ve doğaya büyük bir katkı sağlıyor.

Ayrıca yıllık 1.000.000 kWh elektrik enerjisi üreterek büyük tasarruf sağlıyor. Ve üniversite bütçesinden yaklaşık 400.000 TL tasarruf sağlıyor.

Büres projesinin Proje Koordinatörü ise Emre Otay isimli öğretim görevlisi.

Proje Koordinatörü Emre bey, bu proje ile Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve araştırma görevlileri için çok önemli bir veri takibi ve tecrübe kaynağı olacağını söylüyor.

Projenin temel amacı ise rüzgar santrallerinin verimlerini izlemek ve gerçekten sürdürülebilir enerji olarak kullanılabilir mi gibi soruların cevaplarını bulmak.

Bülres kapsamında kurulan bu rüzgar santralinin tüm mekanik ve elektriksel verilerini inceleme fırsatları da buluyorlar.

Boğaziçi üniversitesi dalga,biyogaz,jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili çok ciddi araştırma ve geliştirmeler de yapmaktadır.

Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinden olan Boğaziçi Üniversitesine başarılarından ötürü kutlamak gerekiyor. Türkiye’nin böyle şeyler ihtiyacı var, artık kendi elektriğimizi üretebilmemiz gerekiyor.

Büres ve Milres gibi projeler de bizlere temiz ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının aslında o kadar da ulaşılamaz olmadığını göstermektedir.

Fotoğraflar: Büres

Kaynak : bures.boun.edu.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here