Bursa’da Enerji Seferberliği Başlıyor

0
808
bursada enerji seferberliği
bursada enerji seferberliği, bursa yenilenebilir enerji,bursa temiz enerji,bursa alternatif enerji,bursa büyükşehir belediyesi

Çevreci yatırımlara bir yenisi daha eklendi. Ülkemizde giderek artan çevreci bilincim geliştirilmesi kapsamında, yerel yönetimlerin temiz enerji kaynaklarına yatırımları hız kazanmadan devam ediyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan; güneş enerjisinin aktif bir şekilde kullanımı, evsel atıkların çamurunu yakma işlemleri, metan gazı ve hidroelektrik santrallerinden elde edilen elektrik enerjisi girişimleri, Belediyeye olumlu bir şekilde geri döndü.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve bağlı iştiraklerin yatırımları sonucunda faaliyete geçen geri dönüşüm işleri, kısa vadede kazandırmaya devam ediyor. Bursa ve ilçelerinde belediye ve bağlı bulunan iştirak şirketlerinin sağladığı enerji yatırımları, Belediyenin elektrik faturalarını yüksek oranda azalttı. Yakın bir zamanda belediyenin hedefinde bağımlı olmadan kendi elektriğini üretebilme ve fazlasını satabilme var.

recep altepeBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ” Bursa’nın geleceğine yatırım yapmak adına yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi oldukça fazla ve belediye olarak bu alanda gücümüz nispetinde yatırım yapmaya devam edeceğiz ” açıklamasında bulundu. Şu anda Belediye bünyesinde faaliyet gösteren tesislerde; rüzgar enerjisi, güneş enerjisi ve geri dönüşüm tesislerinden elektrik enerjisi elde ediliyor.

Yakın zamanda BUSKİ Genel Müdürlüğünce projesi yapılan ve devreye giren Dobruca D–0 Su Deposu çıkışında yer alan HES, Türkiye’de bir ilk olma özelliği sergiliyor. HES için üretilen Türbin motorları ise tamamen yerli malı. Tesisin bir diğer özelliği ise suyun depoya gitmeden doğrudan türbin yapılarına gitmesi ve buradan elektrik enerjisi elde edilmesi.

Bursa Belediyesinin Hedefinde Enerji Masraflarının Bitirilmesi Var

Belediyenin gelecek yatırım hedefleri arasında enerji bağımlılığından kurtulmak ve enerji masraflarını bitirmek yer alıyor. Bu kapsamda, GES yatırımları hız kazanmaya başladı. Güneş enerji santrallerinin yapılabilmesi için Belediye mücavir alanında bulunan tüm boş alanlar değerlendiriliyor. Şu anda belediyeye ait olan birçok güneş enerji santralleri var. D–46 su deposunda kullanılan güneş enerji panellerinden 250 KW elektrik enerjisi sağlanıyor. Ayrıca Batı Atıksu Arıtma Tesisi’nde bulunan güneş enerji santralinden yılda 180 bin KWH enerji sağlanıyor.

Mevcut olan yatırımlara yenileri de eklenecek. Belediye Başkanı Altepe ” D–12 Su Deposu ve HES yapısı projesi yolda. Bu proje 650 KW Kurulu güce sahip olacak ve yılda ortalama 3,5 milyon KWH enerji buradan sağlanacak. Ayrıca Karacabey ilçesinde bulunan Hayırlar köyünde yüksek oranda rüzgar enerjisi potansiyeli var. Burada da yakın bir zamanda rüzgar enerji santrali kuracağız ve bu konudaki araştırmalarımız devam ediyor ” açıklamalarında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here