Bursa’da Güneş Enerjisi Santrali Projesi Hayata Geçirilecek

0
1285
bursada güneş enerjisi santrali
bursada güneş enerjisi santrali,mustafakemalpaşa güneş santrali

Bursa Mustafakemalpaşa belediyesi, yenilenebilir enerji yatırımları kapsamında, ilçede yeni bir güneş enerjisi santrali kurmaya hazırlanıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda hayata geçirilen proje sayısı artmaya başladı. Bu kapsamda bir haber de Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinden geldi. Belediye çevreyi korumak ve ilçenin enerji ihtiyacını karşılaması amacıyla geniş bir alana GES tesisi kuracak.

Belediyenin bundan önceki dönemlerinde de GES projeleri bulunuyor. Yeni başlayacak olan proje 1 MW kurulu güce sahip olacak ve arazi tipi olarak uygulanacak. Yakın bir zamanda Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, proje çağrı mektubunu, Burka Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Karaman’dan teslim aldı.

Bursada Güneş Enerjisi Santrali Sünlük’te Hayata Geçirilecek

Kısa bir süre önce santralin yapımını üstlenen firma ile bağlantı protokolü yapıldı. İmza törenine firma yetkilileri ve Belediye Başkanı Sadi Kurtulan katıldı. İmza töreninde bazı açıklamalarda bulunan Kurtulan “Sünlük beldesinde 20 dönümlük arazi üzerine güneş enerjisi santrali kuracağız. Proje tamamlandığında 700 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek” söyleminde bulundu.

belediye-baskani-sadi-kurtulanMustafakemalpaşa belediyesi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve çevreye zarar vermeyen enerji kaynakları konusunda, yenilikçi adımlar atıyor. Bu kapsamda belediyenin hayata geçirdiği projeler var. Yerel yönetim anlayışı ile GES proje yatırımlarına devam edecek olan belediye, güneş ışığından uzun süre faydalanabilen ilçenin potansiyelini en üst düzeyde değerlendirecek. Mustafakemalpaşa ilçesi güneş enerjisi konusunda Bursa ilinin diğer ilçelerine göre oldukça avantajlı bir konumda yer alıyor.

Proje için fizibilite çalışmalarının yapılmasına devam ediliyor ve 2 yıl içinde projenin hayata geçirilmesi planlanıyor. Güneş enerjisi santrali ilçede yenilenebilir enerji projesi olarak bir ilk olacak. Belediye bu proje sayesinde hem çevrenin korunmasına katkıda bulunacak, hem de ilçe vatandaşlarına projeden elde edilecek gelirler sayesinde daha iyi hizmetler sunabilecek.

Bu konuda bazı açıklamalarda bulunan Burka Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Karaman “Projenin maliyeti 1 milyon Euro civarında hesaplandı. Proje hayata geçirildikten sonra 700-900 ton civarında karbondioksit salınımı engellenmiş olacak. Ayrıca projeden elde edilecek enerji sayesinde, yıllık 23 bin ağacın kesilmesi önlenmiş olacak” söylemlerinde bulundu.

İlçede yeni yapılacak olan Güneş Enerjisi Santrali kapasitesi fazla olmasa da, ilerleyen zamanlarda yeni yatırımlar ile bu kapasite artırılabilecek. Yenilenebilir enerji kapsamında güneş enerji santrallerine yatırımların gün geçtikçe arttığı göz önünde bulundurulursa, ilçede daha büyük enerji santrallerinin kurulması için yeni yatırım fırsatları gelebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here