Çağrı Mektubu Alımı ve Satımı Yapacaklar İçin !

2
2768

Son yıllar da lisanssız elektrik ile ilgili çağrı mektubu alımı ve satımı işinden ciddi anlamda para kazananlar oldu . Çağrı mektupları , hem satanlar için hemde çağrı mektubu alımı yapanlar için ciddi kazançlar sağlıyordu.

Ancak , ocak 2016 yılında çıkarılacak bir tüzük ile çağrı mektubu alımı ve satımı işi neredeyse imkansız hale gelecek.

Çıkacak olan bu tüzük içerisinde birçok madde ve şartlar olacak. Biz size bunları kısaca aktaracağız . Ama şunu unutmayın , bizim söyleyeceğimiz maddeler çıkmadı ve tamamen halk dili ile hürafe ‘dir. Kesinlikle bu madde ve şartlar olacak demiyoruz.

Ama işin birde tuhaf bir boyutu varki , o da bizim kulağımıza gelen bu söylentiler genelde doğru çıkıyor.

 Yeni tüzükte nasıl şartlar olacak ? Çağrı mektubu alımı zorlaşacak mı? 

Bizim duyumlarımıza göre çok ciddi bir değişikliğe gidilecek. Bu değişikliklerden hem çağrı mektubu ticareti yapanlar ,hemde lisanssız elektrik üretmek isteyenler çok fazla etkilenecek.

 Çağrı mektubu alımı ve devretmek ile ilgili tüzük 

Mektup ticareti yapanlar artık yapamayacak. Çünkü , yeni tüzük ile öyle bir şart geliyorki , o da şu ; ” çağrı mektubunu devir edebilmek için veya çağrı mektubu alımı için, müsaadesi alınan lisanssız elektrik üretim tesisinin kurulmuş ve çalışır vaziyette devir veya satışının yapılması gerekiyor ” . Bu madde çok sıkıntılı bir madde , çünkü bu şartları maddi boyutta düşünürsek eğer çok fazla para harcamak anlamına geliyor. ” Çağrı mektubu nedir ? neye benziyor ? ” isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

cagri mektubu devretmek

Örnek olarak , sizin 1 MW ‘lık çağrı mektubunuz var , 1 MW ‘lık bir tesisin ortalama maliyeti 3.000.000 TL kadardır . Eğer amacınız mektup satışı ise bu parayı harcamadan satış yapamayacaksınız anlamına geliyor. Peki kim böyle bir şey yapmak isterki.

 Elektrik üretiminin en az %40 ‘ını tüketme zorunluluğu 

Gelelim bir diğer maddeye . Söylentilere göre , başvurusu onaylanacak tesis için , üreteceği elektriğin en az % 40 ‘ını tüketmek zorundadır . Yani siz eğer 1 MW ‘lık bir tesis kuracaksanız , ki bu tesisin yıllık geliri ortalama 600.000 TL kadardır. Bu 600 bin TL ‘nin en az %40 ‘ını , yaklaşık 240 bin TL’sini gerçek olarak tüketiyor olmanız gerekiyor. Aksi halde yapılan başvurunun onaylanmayacağı söyleniyor. Yani çağrı mektubu alımı çok zorlaşacak gibi görünüyor.

 Aynı trafo merkezine aynı kişiler tarafından yapılan başvurular 

Bir diğer madde ise , eğer herhangi bir trafo merkezine başvuru yapmış iseniz , aynı trafo merkezine tekrar başvuru yapamayacaksınız. Bunu bir örnek ile söylemek gerekirse , ankara ilinde A isimli trafo merkezine başvuru yaptınız ve onaylandı ise , ankara ‘nın aynı isimli A trafo merkezine ikinci bir başvuru yapamayacaksınız. Ama Ankara’nın B isimli trafo merkezine başvuru yapabileceksiniz. Bu madde de çağrı mektubu alımı için bürokratik sıkıntıların olacağına işaret ediyor.

 Akrabalık ilişkisi 

Söylenen bir diğer madde ise , başvurusunu yaptığınız trafo merkezine birinci dereceden akrabalarınızdan hiçbiri başvuru yapamayacak. Eğer onlar başvuru yapmış ise , sizin başvurunuz onaylanmayacak. Kısaca bir örnek ile açıklamak gerekirse , eğer babanız veya kardeşiniz başvuru yapmış ise , onun yaptığı TM ‘ye siz başvuru yapamayacaksınız. Ve EDAŞ’tan çağrı mektubu alımı yapamayacaksınız.

 Şahıs ve şirket kavramları 

Diğer önemli koşul ise şirketler ile ilgili olacak . Eğer bu iş için bir şirket kurmuş iseniz ve sizde bu şirketin resmi ortaklarından iseniz , aynı yukarıdaki şahıslara uygulanacak şartlar sizin şirketinizede uygulanacaktır. Yani bu işle ilgili şahıs ve şirket ayrımı ortadan kalkacak , bütün herkes şahıs kavramı ile anılacaktır.

Bu ve bunun gibi birçok madde ve şartların getirileceği gündemde. Tabi bunlar iyi yöndemi olacak yoksa kötü yöndemi olacak hep birlikte göreceğiz.

Tabi şunuda unutmamak gerekiyor, bizim saydığımız bazı maddeler söylentiden ibarettir. Ama bir nebzede olsa gerçeklik payı vardır (tecrübelerimize istinaden) .

Ayrıca konuyla ilgili duyuruları epdk ‘nın resmi sitesinden de takip edebilirsiniz.

 Son söz . . . 

Biz birçok insana ve şirkete lisanssız elektrik üretimi ile ilgili danışmanlık ve proje faaliyetleri ile taahhüt ‘leri yerine getirdik. Ancak şahsi olarak şöyle bir düşüncem oluştu.

Bizim milletimiz güzel bir fikir ve projeyi duyunca kulaklarını dikiyor ve çok güzel dinliyor . Ama iş hiçbir zaman gerçeğe dönüşmüyor. Çünkü o cesareti kendinde bir türlü bulamıyor. Daha sonra söylenen işten maddi ve manevi kazançları görünce başlıyor ” ah vah ! ” demeye. Tabi iş işten çoktan geçmiş oluyor maalesef 🙂

Benim burada sizlere tavsiyem , eğer bir fırsat yakalarsanız ve bunun riski sizi çok fazla sarsmayacak ise o fırsatı kaçırmayın derim !

2 Yorumlar

    • Henüz yayınlanmadı kadir bey, ama bu pazartesi veya salı günü yayınlanacak. Bende 1 MW lık başvurumu yetiştirmeye çalışıyorum. Tüzük çıkmadan içeri vermem gerekiyor. Çünkü yeni tüzük epey sıkıntı yaşatacak gibi. Tüzük çıkar çıkmaz sitede paylaşacağım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here