Çağrı Mektubu Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

17
13225
çağrı mektubu başvurusu
çağrı mektubu başvuru evrakları, ges başvuru evrakları,güneş tarlası başvurusu

Çağrı mektubu başvurusu gerçekten zor bir süreçtir. Birçok çağrı mektubu başvurusu Eksik Evrak nedeni ile red edilmektedir. Eğer lisanssız GES için başvuru yapmak istiyorsanız evraklarınızı hazırlarken çok dikkatli olmanız gerekiyor.

Şimdi sizlerle paylaşacağımız bilgiler ciddi anlamda değerlidir. Tabi bu demek değildir ki bu evrakları bulamazsınız. Bunlar Başkent Elektrik Dağıtım AŞ ‘nin web sitesinde de var.

Ancak, bizim size vereceğimiz bilgiler, tamamen normal vatandaşın anlayacağı dildendir.

Çağrı Mektubu Başvurusu İçin Gerekli Evrakların Listesi

Lisanssız elektrik üretimine başlamak için çağrı mektubunu almış olmanız gerekmektedir. Aksi halde bu işe başlayamazsınız. Çağrı mektubu çok değerlidir. Ve büyük bir titizlikle hazırlanmalıdır.

Birçok iş adamı bu çağrı mektupları için 100.000 binlerce euro para vermektedir. Bunun da bir sebebi var elbette. Zor iş.

Çağrı mektubu başvurusu için iki farklı evrak listesi vardır. Bunlardan ilki gerçek kişiler ve diğeri tüzel kişilerdir.

Bizim bu yazımızda gerçek kişiler için ve tüzel kişiler için çağrı mektubu başvurusu kısmını anlatacağız. Tüzel kişiler için şimdilik yazımızda yer vermeyeceğiz. Ancak ilerleyen zamanlarda bu sayfa da yer vereceğiz. Eğer yorumlar kısmından belli ölçüde talep gelirse, tüzel kişiler yani firmalar içinde yazımıza hız verebiliriz.

Çağrı mektubu almak için özel elektrik dağıtım şirketine başvuru yapmanız gerekiyor. Bu başvuruyu yaparken sizden bazı evraklar isteniyor.

Ama özel dağıtım şirketine başvuru yapmadan önce , ges kuracağınız arazi ile ilgili işlemleri tamamlamanız gerekmektedir. Biliyorsunuz ki ilk önce marjinal tarım arazisi yazınızı almanız gerekmektedir.

Gerçek Kişiler İçin Çağrı Mektubu Başvurusu Evrak Listesi

Lisanssız güneş enerjisi tesisi kurmak için yapacağınız bu başvuru esansında istenen belgeleri lütfen çok dikkatli bir şekilde doldurun. Aksi halde en ufak bir hatada “Eksik Evrak” tabiri ile başvurunuz red edilir.

 1  Başvuru Dilekçesi (Üst Yazı)

 2  İmza Beyannamesi (Noter onaylı belgenin aslı veya aslı gibidir olanı)

 3  Arazi Kira Kontratı ve Ekleri

 4  Tek Hat Şeması

 5  Başvuru Bedeli Banka Dekontu

 6  Marjinal Tarım Yazısı

 7  Elektrik Abonelik Belgesi veya Elektrik Faturası

 8  Çed Uygunluk Belgesi (Bu belge kaldırıldı ama siz yine de alın derim)

 9  EK-1 Belgesi

Bu listedeki evraklar ile lisanssız elektrik için çağrı mektubunu almak için başvurunuzu yapabilirsiniz.

Tüzel Kişiler ve Firmalar İçin Çağrı Mektubu Başvurusu Evrak Listesi

 1  Başvuru Dilekçesi (Üst Yazı)

 2  İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (Noter onaylı belgenin aslı veya aslı gibidir olanı)

 3  Arazi Kiralama Sözleşmesi ve Ekleri

 4  Tek Hat Şeması

 5  Başvuru Bedelinin Banka Dekontu

 6  Marjinal Tarım Yazısı

 7  Elektrik Abonelik Belgesi veya Elektrik Faturası

 8  Çed Uygunluk Belgesi (Bu belge kaldırıldı ama siz yine de alın derim)

 9  EK-1 Formu

İlerleyen günlerde , yukarıdaki çağrı mektubu başvurusu evrakları listesindeki maddeleri tek tek detaylı olarak yazacağız. Kafanıza takılan sorular olursa , bu sayfanın altındaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

Ayrıca çağrı mektubu örneği için bakabilirsiniz.

17 Yorumlar

 1. öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Bu bilgiler dahilinde birkaç sorum olacak.
  çağrı mektubu için başvuru dilekçe örneği paylaşabilir misiniz? (üst yazı)
  banka dekontu nedir? nereye yatırılacak? nekadar ?
  elektrik aboneliği demişsiniz. örneğin konya da meram da ges i kuracaksam aboneliğim başka bir ilçede olabilir mi? yada aynı ilçede başka bir mahalle de olabilir mi?

  • Erdinç bey, yorumlarınız için teşekkürler. Çağrı mektubu için başvuru dilekçesi yani üst yazı örneğini yakın zamanda paylaşacağım. İşlerin yoğunluğundan biraz vakit sıkıntım var. Diğer sorunuza ise cevabım; Meram’da ki elektrik faturası ödediğiniz kuruma ait herhangi bir ilçe veya mahalle olabilir. Önemli olan aynı elektrik dağıtım aş’ye ait olmalı. Bunun dışında farklı ilçe olabilir, sıkıntı olmaz. Örneğin, Ankaranın Çankaya ilçesindeki işyeri tüketim faturası ile akyurt ilçesinde kuracağım güneş enerjisi tesisi için başvuru yapabilirim…

 2. ıyı gunler, sayın yonetıcı gunes enerjısı uretme konusunda bılgılerınıze ıhtıyacımız var. 3 elktrık elktronık muhendısı bır arada bu konuya kafa yormak ıstıyoruz. gereklı maddı destegı ve devlet tesvık konusunda zorlanacagımızı dusunmemekteyız. fıkırlerınızı bızle paylasırsanız sevınırım. …..maz@outlook.com maıl adresımdır ulasrsanız sevırınım

  • Emre bey, kıymetli yorumlarınızı için teşekkürler. Benden istediğiniz desteği tam olarak anlayamadım. Biraz daha detaylı yazabilirmisiniz?

 3. Elektrik aboneliği için mesela kendi evimiz yapım aşamasında ama orda yasıyorum ruhsatı yok şantiye olarak gözüküyo şantiye olarak başvursam olurmu veya mesken olması gerekiyomu ? Teşekkürler

  • Şantiye aboneliği geçici olduğu için maalesef olmaz. Sabit bir yer olmalıdır. Başvuru yapacağınız elektrik aboneliğiniz, eğer başvurunuz onaylanırsa ve daha sonra o elektrik aboneliğini değiştirirseniz, çağrı mektubunuz yine yanar. O yüzden sabit ve değiştirmeyeceğiniz bir elektrik aboneliği ile başvuru yapmanız sizin açınızdan en garanti yoldur. Yorumunuz için teşekkürler.

 4. arkadaş allah bu işe girenlere yardım etsin yaklaşık 2 seneden beri bu iş için uğraşıyorum malesef ŞU PUROSÜDÜRLERİ bir türlü aşamadım — vay bizim halimize

  • Ramazan bey, lisanssız elektrik üretimi için başvuru aşamasında ibraz ettiğiniz elektrik faturasının tüketiminin en fazla 30 katı büyüklüğünde güneş santrali kurabilirsiniz. Yani aylık elektrik tüketiminiz 30 kW ise siz 30kw x30 = 900 kW büyüklüğünde güneş santrali kurabilirsiniz.

   • fatih bey ;
    şu anda yeni başlayacak biri lisanssız ges için başvuru da bulunabilir ? şirketin birinden şuanda alımlar durduruldu. eski projeler değerlendiriliyor. altyapı sıkıntısından kaynaklı olduğunu belirtti. resmen hayallerim suya düştü. hataya bakıyorum 2.3 tane yapılmış nasıl biter . sizce en doğru bilgiyi kimden öğrenebilirim. bu konuda nasıl bir sistem var . başvurudan kaç seneye kadar onaylama sürmektedir

 5. fatih bey ;
  şu anda yeni başlayacak biri lisanssız ges için başvuru da bulunabilir ? şirketin birinden şuanda alımlar durduruldu. eski projeler değerlendiriliyor. altyapı sıkıntısından kaynaklı olduğunu belirtti. resmen hayallerim suya düştü. hataya bakıyorum 2.3 tane yapılmış nasıl biter . sizce en doğru bilgiyi kimden öğrenebilirim. bu konuda nasıl bir sistem var . başvurudan kaç seneye kadar onaylama sürmektedir

 6. Selamlar,
  Bir arazi buldum. Ancak marjinal tarım yazısını almadan kiralama dahi yapmak istemiyorum. Şu an ki tapu sahibi adına tarım görüşü için başvuru yapsam , olumlu çıkması durumunda kiralama- satınalma işlemini gerçekleştirsem. Sonrasında çağrı mektubu için başvuru da arsa sahibi adına aldığım tarım görüşünü kullanabilirmiyim.

 7. sayin fatih bey harika bllgller icin cok tesekkurler.benim verdiginiz bilgilerin disinda cok detayli bilgilere ihtiyacim var sizinle iletisime gecmek istiyorum,mumkunmu?simdiden cok tesekkurler

 8. Ya ben 975 kw ya kadar elektirik üretecem ama ne su ne rüzgar ne güneş enerjisi kullanacağım daha farklı bir sistem boş bir dükkanda bile bunu yapabilirim ürettiğim bu 975 kw yı satmam mümkünmü bunun içinde illa yukarıda belirttiğiniz şartları isterlermi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here