Çağrı Mektubu Nedir ? Neye Benziyor ?

28
14062

Çağrı mektubu nedir ? yenilir mi ? içilir mi ? çağrı mektubu neye benziyor ? gibi sorular çok fazla gelmeye başladı. İnsanlar yenilenebilir enerji ile elektrik üretimine çok fazla meraklı ve kesinlikle meraklı da olması gerekiyor bence. Çünkü elektrik üretip devlete satmak hem çok karlı bir iş hemde ülke ekonomisine katkısı da büyük.

Bizler enerjibes.com olarak , güneş enerjisi ile elektrik üretmek ve yenilenebilir enerji gibi konulara merakı olan insanlar için elimizden geldiğince faydalı makaleler , videolar ve belgeler sunmaya çalışıyoruz.

Bu bilgi ve belgeleri sizlerle paylaşma amacımız , bütün bürokratik ve normal süreçler ile ilgili bilgi sahibi olmanızdır.

Çağrı mektubu alarak lisanssız elektrik üretimi için yapacağınız işin yarısını tamamlamış olursunuz

Lisanssız elektrik üretimi ‘ne başlamak gerçekten çok faydalı ve kazançlı bir iştir. Tabi lisanssız elektrik üretip devlete satmak için de birçok prosedür ve bürokratik süreç vardır. Bu süreçleri geçmekte sanıldığı kadar kolay olmasada , isteyen herkes er yada geç süreçleri atlatabilir.

Çağrı mektubu alınana kadar olan süreçleri diğer yazılarımızda anlatmıştık. Bizim almış olduğumuz çağrı mektubunu da sizlerle paylaşarak , aklınızdaki sorulara cevap vereceğini umuyoruz.

Bu bağlantı anlaşması için verilen çağrı mektubunu aldıktan sonra da çok ciddi süreçler vardır. Özellikle özel imar izni konusu baya bi zorlu süreçtir.

Bu özel imar iznini almak için belediyelere başvuru yapmak gerekiyor.

Bizler 500 kW ‘lık güneş enerjisi ile elektrik üretimi tesisi kapsamında yapmış olduğumuz ve yapacağımız süreçleri ilerleyen zamanlarda sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Buradaki amacımız , sadece fikir vermek değil aynı zamanda sizlere bu süreçlerin güncel resmi belgelerini de sunmaktır.

Bu arada enerjibes.com iletişim formundan çok fazla e-mail gelmektedir. Sizlerden ricamız , lütfen aklınıza takılan soruları sormak için iletişim formunu kullanmayın. Çünkü bu mail adresi bizim diğer mail adresleri ile aynı posta kutusuna düşmektedir.Ve bu yüzden çoğu zaman bu mailleri cevaplamayı unutarak , mailler zamanla elektronik posta kutusunun en altlarına daha sonrada göremeyeceğimiz yerlere düşmektedir.

Lütfen sitemizde bulunan soru-cevap bölümünden sorularınızı bizlere iletin.

Ayrıca enerji piyasası düzenleme kurumunun internet sitesinide takip ederek lisanssız elektrik ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.


 

Bu paylaşacağımız çağrı mektubu bizim elimize henüz ulaştı , tarih vermek gerekirse 28.12.2015 .

Bizde bunu sizlerle paylaşarak çağrı mektubu ile ilgili sorularınızın birçoğuna cevap vereceğine eminiz. Eğer belgeyi incelerseniz tüm cevaplar içerisindedir.

Sözü fazla uzatmak istemiyorum ve çağrı mektubu örneğini incelemeniz için sizlerle paylaşıyorum.

Çağrı mektubu başvuru evrakları nelerdir? , 500kW güneş santrali kurulum maliyeti ne kadar?. ” Güneş Tarlası Kurmak İstiyorum ” , ” Çağrı Mektubu ile Zengin Olmak ” yazılarımız da ilginizi çekebilir .

Çağrı Mektubu Örneği – Güncel

ges cagri mektubu

ges cagri mektubu 2

ges cagri mektubu 3

ges cagri mektubu 4

ges cagri mektubu 5

ges cagri mektubu 6

ges cagri mektubu 7

ges cagri mektubu 8

28 Yorumlar

 1. sürekli soru soruyorum kusura bakmayın 🙂 makalelerinizden anladığım kadarıyla tarlayı kurmak için ilk önce araziyi almamız gerekli veya elimizde arazi olmalı, daha sonra il özel idaresinden marjinal tarım arazisidir raporu alınmalı ve sonra çağrı mektubu alınmalı. Peki bu çağrı mektubuna herhangi bir ücret ödememiz gerekiyormu ? Birde bildiğim kadarıyla GES kurulacak arazide en az 1 yıl ölçüm yapılması gerekiyor bu ölçümü hangi süreçte yapacağız ? Çağrı mektubundan öncemi sonramı. Teşekkür ederim

  • Yunus bey , istediğiniz gibi sorular sorabilirsiniz , sitemizin amacıda bu zaten , sorularınıza cevap vermek ve verebilmek.
   Sorunuzun cevabına gelecek olursak , önce araziyi almanız gerekiyor , daha sonra özel idare değil , il tarım müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekiyor. Ek olarak , bildiğiniz şeyi başka bir şeyle karıştırmışsınız. Lisanssız elektrik üretiminde herhangi bir ölçüm yapılmasına gerek yoktur , eğer lisanslı elektrik üretimi yapacaksanız bir yıl ölçüm yapılması gerekiyor. Lisanslı elektrik üretimi de bambaşka bir dünya , ama önümüzdeki günlerde bununla ilgili de bir makalemiz olacak. İlginiz için teşekkürler

 2. asıl ben teşekkür ederim yanıtladığınız için 🙂 çağrı mektubuna herhangi bir ücret ödüyormuyuz peki

  • Çağrı mektubu için hiçbir ücret ödemiyorsunuz . Sadece çağrı mektubu başvurusu yapma aşamasına kadar harcadığınız masraflar oluyor. Bu masraflar ; arazi bedeli , harita mühendisi ‘nden alınan haritaların bedelleri , v.b.. (zaten bu masraflar da arsa hariç yaklaşık 500 TL ile 15.000 TL ‘dir en fazla)

  • İlker bey, 500kW’lık bir güneş enerjisi tesisinin arazide kapladığı alan yaklaşık olarak 8 ila 10 dönüm arasında değişmektedir. Araziyi alırken biraz büyük almanızda fayda var, çünkü özel imar izni çıkarttığınızda arazinin bir kısmını kullanamayacaksınız, bunu da göz önünde bulundurun. Arazi hariç tüm sistemin ortalama fiyatı ise 1.800.000 TL’yi bulabilmektedir. Bunun için fiyat söylemek pek doğru değil, çünkü maliyetler değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin geçen sene aynı tesisi 1.500.000 TL’ye yapabiliyordunuz. Ama şuda bir gerçek, aldığınız malzemede dolar bazında, sattığınız enerji de dolar bazında, çok fazla bir kaybınız yok.

  • Çeşitli hibe ve teşvikler vardır. Bankalar ise %10-20 özkaynak şartı ile 10 yıl vadeye kadar kredi verebilmektedir. Bankalar ilk etapta hipotek alıyor, tesis faaliyete geçince hipotekleri çözüyorlar ve tesis gelirine temlik koyuyorlar. Hibe için ise İpard hibelerine bakabilirsiniz. Ayrıca enerji bakanlığınında bu konuda hibe ve destekleri vardır. Bknz. http://www.enerjibes.com/enerji-bakanligi-hibe-ve-tesvikleri/

 3. yazınız için teşekkürler. 1 mw güneş santrali için ne kadar bir arazi gerekir? ges için arazi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

 4. Öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim. Çağrı mektubunda ara ara oluşabilecek gecikmeler ve olumsuzluklardan dolayı maddi zarardan biz sorumlu değiliz demişler. Benim sorum şu eğer yanlışım varsa düzeltin lütfen YEKDEM lisanssız elektrik üretiminde 10 yıl boyunca elektrik satın alacağını hangi aşamadan sonra yatırımcıya garanti eder? Kredi ile bu işe yatırım yapanlar için tam olarak riski nedir ?
  Teşekkür ederim.

  • Onur Bey, sorunuzu anladığım kadarı ile cevaplayım. Elektrik üretip fatura kesmeye başladığınız andan itibaren 10 yıl devletin satın alma garantisi vardır. Kredi ile bu işin riskleri muhakkak vardır, ancak cüzi miktardadır. Güneş enerjisi yatırımı için bankaların kredi koşulları genelde şu şekildedir. Örneğin 1.000.000 TL kredi kullanacaksanız, bu kredi bedeli kadar, bankaya hipotek gösterebileceğiniz mal/gayrimenkul göstermeniz gerekiyor. Daha sonra, güneş enerji tesisi elektrik üretmeye başlayıp sattıktan sonra, banka hipotekleri kaldırıyor. Kaldırılan hipotekler yerine, ürettiğiniz elektriğe Temlik koyuyor. Yani hipotek aşaması sadece enerjiyi satmaya başlayıncaya kadar veriliyor.

 5. çok faydalı bilgiler paylaştığnız için çok teşekkür ederim
  sizden ricam ges enerji ile ilgili sırsı ile yapılması gerekenler ve maliyetlerini yazabilirmisiniz

 6. 10 yıl devlet alım garantisi en az 0,133 usd iken 10 yıl sonra ne olacak peki.özel dağıtım şirketleriyle başbaşa kalıcaz,bizden elektrik almazlarsa,yada ucuza almaya kalkacaklar,elbette 0,133 usd olmaz ama bunun yarısını bile vermezler ellerine düştük demektir. Belkide 3-4cent teklif ederler işine gelirse derler.napacaz o zaman bir devlet koruması var mı bize.tüccarın eline düşersen canını alır.
  10 yıl içinde kendini amorti edecek ama 25 sene elektrik üreteceksem garanti alımıb dışında kalan 15 sene nerdeyse bedavayamı satacam bir kaç cent e.kanunlarda bir alt limiti var mı
  Tesekkürler

 7. Harika bilgikendirmeler için çok teşekkürler.benim sorum şu;çağrı mektubunu nerden ve nasıl temin edebiliriz.2 şirket olarak başvurmak istiyorum farklı birşey mi?

 8. Merhaba,
  Güneş Santrali konusunu ciddi anlamda gündemimize almış olduğumuzdan sebep her bilgiyi değerlendirmekteyiz.
  Arazi alımı yaptığımız bölgede boşluk olup olmama gibi birşey söz konusu oluyor mu ? Denizli bölgesini araştırıyoruz arazi alındıktan sonra bu bölgede üretim yapılmama gibi bir durum ortaya çıkabiliyor mu ?

 9. öncelikle kolay gelsin
  ben Ankara dan İbrahim bankalar projenin tamamına kredi veriyor mu?
  eğer veriyorsa izlemem gereken yol nedir
  yardımcı olursanız sevinirim

 10. Bilgiler için teşekkürler. Benim merak ettiğim şu; trafo ve direkler benim ges tesisimin biraz uzağįnda diyelim. Benim ges tesisime kadar dikilecek direklerin parasını ben mi ödeyeceğim yoksa dağitim şirketi bunu kendisi mi hallediyor.

 11. Acaba site çalışanları neden sorulara artık cevap vermiyor.bilgilenmek çok güzel.her şey için çok teşekkür ederim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here