Çanakkale’de Güneş Enerjisi Projesinin Yapımına Başlandı

0
934
çanakkale belediyesi güneş santrali

Bildiğiniz üzere Çanakkale belediyesi belirli aralıklarla çeşitli çevre duyarlılığı projeleri yapmaktadır. Bu projelerine bir yenisini daha ekleyerek Çanakkale belediyesinin gerçekten çalıştığını göstermektedir. Güneş enerjisi projesi ile projelerine bir yenisini daha ekleyen Çanakkale belediyesi, atık suların bulunduğu arıtma tesislerinin kullandığı enerji için yenilikçi bir çözüm bulmaktadır. Bu çözüm 14.55 dönümlük araziye kurulacak olan güneş enerjisi projesidir.

Temeli atılan güneş enerjisi projesine katılan Başkan Gökhan, araziyi inceleyerek arazi ve proje hakkında teknik heyetten bilgiler aldı. Atık su projesi ilk olarak 2013 yılında halkın hizmetine sunularak açılmış fakat fazla enerji tüketmeye başlamıştır. Buna çözüm olarak Çanakkale belediyesi daha fazla enerji kirliliği olmaması açısından ve daha az elektrik harcamak için güneş enerjisi projesine başladı.

Atık su arıtma cihazında 2000 kVA değerinde trafo bulunmaktadır. Bu trafonun 1 senelik enerji ihtiyacı ise 3.000.000 kWh gücündedir. Bundan dolayı güneş enerji projesi başlatılarak en azından tesisin bir kısmı için 14.55 dönümlük araziye güneş enerjisi için enerji santrali kurulmaya başlandı. Bu alana kurulacak olan enerji santralinde şunlar yer alacaktır.

  • 1.071,84 kWp yani 992,8 kWe – AC fotovoltaik güneş enerjisi tesisi
  • Veri Kayıt
  • Uzaktan İzleme ve Kontrol Etme
  • Projenin olduğu alanın güvenliği
  • Kumanda Kontrol Binası
  • CCTV kamera alarm sistemi
  • Araziyi aydınlatan sistem
  • Topraklama tesisatları gibi çeşitli gerekli malzemeler ve temin koşulları yapılarak ihaleye eklenerek projeye başlanmıştır.

Arazi içerisinde bulunan güneş enerjisi santralinde toplam olarak 3.828 tane 280 Watt gücünde polikristal ve monokristal panel yer alacaktır. Güneş enerji santral tesisine 1071,84 kWp gücünde panel kurularak arıtma tesisinde yer alan 2000 kVA gücündeki trafo ile kullanılan enerji arasında nakil hatta bağlanması için köprü yapılacaktır. Santrallerin şuan beton temelleri atılırken yapımı hala devam etmektedir. Panellerin taşıyıcı sistemleri ise beton dökme ile beraber yapılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here