Celal Bayar Üniversitesi Temiz Enerji Üretecek !

0
1009
celal bayar üniversitesi temiz enerji

Manisa’da bulunan Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin çatısına, 1240 adet güneş enerjisi paneli kuruldu. Panel kurulumunun tamamlanması ile birlikte enerji üretimi projesi tamamlandı.

Zafer Kalkınma Ajansı ortaklığı ile hazırlanan projenin bitirilmesi dolayısıyla Manisa CBÜ Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezi’nde büyük bir tören yapıldı.

Törende konuşma yapan Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Celal Bayar Üniversitesi içerisinde kurulan enerji santrali ile Manisa’da ki enerji santrali sayısının 36’ya çıktığını belirtti.

Enerji üretiminin öneminden bahseden Güvençer, “36 enerji santralimizin 23 tanesi lisanslı, 13 tanesi lisanssızdır. Manisa’mızın barındırdığı kurulu elektrik gücü 2.193 megavat. Ülkemizin genel enerji üretiminin yaklaşık %2,7’sini, üretim ve tüketim anlamında ise yüzde 3,7’sini sadece Manisa olarak biz üretiyoruz.” dedi.

Manisa CBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi ise güneş enerji santralleri ile Türkiye’nin dışa bağımlılığını azalttığı ve tam bağımsız olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerinin dikkati çekti.

Çelebi, “Bu santrallerin Türkiye’nin ekonomisine çok ciddi faydası var. Bizim özellikle dışa bağımlılığımızın iki kaynağı var. Bunlar enerji ve teknolojidir. Bu sebeple dışa bağımlılığın getirdiği dış ticaret açıkları çok büyüktür. Bu konuda ülkemiz, özellikle 15 senede Ar-Ge ve teknoloji alanlarında büyük bir atılım yaptı. Bu hususlarda dışa bağımlılığımızı büyük bir süratle azaltmaya çalışıyoruz’’ diye konuştu.

Üniversitenin yüzde 7-8’lik elektrik ihtiyacını karşılayacak

Proje yürütücüsü Doç. Dr. Sezai Taşkın da güneş enerji santrallerinin öneminin giderek arttığına işaret ederek, şu bilgileri verdi:

“Türkiye’de yenilenebilir enerjinin %44’lük pay içindeki güneş enerji santrallerinin oranı henüz %1 seviyelerindedir. Manisa ilimizde güneş enerjisi yönüyle senelik metrekare başına 1500 ila 1600 kilovat/saatlik elektrik enerjisine tekabül eden güneş enerjisi ışınımı almaktadır. Güneş paneli projemizin teknik detaylarında, Mühendislik Fakültesinin çatısına kurulan 1240 panel ve her biri 270 watt değerindedir. Bu panellerden elde edilen enerjiyi, şehir şebekesi sistemine bağlamak için ise 11 adet invertör kullanıldı. Çatıyı delmeden yapılan montaj işlemi için özel konstrüksiyon kullanılmıştır. Bu projeyle senede üretilmesi planlanan enerji miktarımız yaklaşık olarak 500 megavat saattir. 500 megavat saat elektrik enerjisinin üretilmesi ile birlikte, senelik 165 ton karbondioksit emisyonunun azalmasını umuyoruz. Aynı zamanda Celal Bayar Üniversitesi’nin de elektrik ihtiyacının %7-8’lik elektrik ihtiyacını karşılayacaktır.”

Celal Bayar Güneş Enerjisi Santralinin Verilerini Canlı İzlemek için Aşağıdaki Linkte Tıklayın;

CBÜ Güneş Santralini Canlı İzlemek için Tıklayın .

Törende Vali Güvençer ve Rektör Çelebi, projenin yürütücülerine teşekkür belgesi ve plaket verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here