Celal Bayar Üniversitesine Güneş Enerjisi Santrali Kurulacak

0
1699
celal bayar üniversitesine güneş enerjisi
celal bayar üniversitesine güneş enerjisi, celal bayar üniversitesi güneş enerjisi

Zafer Kalkınma Ajansı, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Muradiye Kampüsünde yapılacak olan güneş enerji santraline destek sağlayacak. Şimdiki adı Prof.Dr. İlhan Varank olarak değiştirilen kampüste yapılacak olan güneş enerji santrali projesinde son aşamaya gelindi. Geçtiğimiz günlerde proje protokolü; Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliğinde, MCBÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Bilal Gümüş ve ZEKA Genel Sekreteri Yusuf Balcı arasında imzalandı.

yusuf balcıGeçtiğimiz günlerde ” CBU Muradiye Yerleşkesi Güneş Enerji Santrali Tesisi ve Bu Alanda Mesleki Teknik Eğitim Altyapısı ” konulu proje, ZEKA’ya sunuldu ve desteklenmesine karar verildi. Güneş enerjisi santrali projesi, CBÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Bölümü öğretim üyelerince hazırlandı. Proje süresi 18 ay olarak belirlendi. Proje kapsamında yapılacak olan güneş enerjisi santrali, 300 kilowatsaat enerji üretme kapasitesinde olacak.

ZEKA ajansı projeye 692 milyon 534 bin 76 TL tutarında destek sağlayacak. Bunun yanı sıra eş finansman olarak 461 milyon 689 bin 84 TL tutarında ek destek sağlanacak. Böylelikle projeye toplam, 1 milyar 154 milyon 224 bin 60 TL tutarında maliyet aktarımı yapılmış olunacak. Güneş enerjisi santrali, yapımı yeni tamamlanan mühendislik binasının çatı alanına kurulacak.  Yapımı tamamlandığında santral, bin 876 metrekare bir alanı kaplamış olacak.

Celal bayar üniversitesine güneş enerjisi santralin işletmeye alındıktan sonra ilk yıl, 450 bin kilowattsaat elektrik üretmesi bekleniyor. Ayrıca santral sayesinde 405 ton karbondioksit salınımı önlenmiş olunacak. Projede farklı ünvanlara sahip olan yedi öğretim üyesi görev alacak. Tamamen yerli imkânlar ile kurulacak olan proje, diğer üniversitelere de örnek teşkil edecek. İlerleyen zamanlarda örnek olacak olan projenin yaygınlaşması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here