Çernobil güneş enerjisi ile kendini telafi edecek!

1
1197
Çernobil güneş enerjisi ile kendini telafi edecek
çernobil güneş enerjisi, çernobil güneş santrali,çernobil güneş tarlası,çernobil güneş çiftliği

Çernobil güneş enerjisi ile temiz enerji üretecek. Ukrayna da gerçekleşen ve dünyanın en büyük nükleer felaketlerinden birisi yaşanan çernobil nükleer santrali, artık temiz enerji üretecek. Sovyet Rusya döneminde radyasyon sızıntısı nedeniyle çernobil nükleer santrali büyük bir zorlukla kapatılmıştı. Tüm dünya çernobil santralinin kapatılabilmesi için büyük bir çalışma yapmıştı.

Radyasyon sızıntısı yapan reaktörlerin üstlerine binlerce ton beton dökülerek ancak kapatılabilmişti. Ve hala betonla kapatılan nükleer reaktörlerin yandığı da bilinmektedir. Ukrayna da yer alan ve büyük bir nükleer patlama ile kapatılan çernobil nükleer santralinin bulunduğu bölgenin yaklaşık 1000 kilometre kare çevresindeki yaşam alanları da boşaltılmıştı.

Bu nükleer felaketten dolayı, yüzlerce çocuk radyasyona maruz kalmasından dolayı, mutasyon geçirerek doğmuştur.

Çernobil güneş santrali ile temiz enerji üretecek

Şimdi ise bu felaketten yıllar geçtikten sonra çernobil bölgesi için yeni bir karar alındı. Bölge atıl durumdaydı ve hiçbir şekilde kullanılamıyordu. Gelen çözüm önerisi ise, felaket ile tam bir tezat oluşturacak nitelikte.

Çernobil güneş panelleri ile tamamen temiz enerji üretecek. Ukrayna devleti maalesef bu bölge için bugüne kadar bir çözüm bulamamıştı. Ancak, şimdi gündemlerine aldıkları yenilenebilir enerji konusu ile çernobil güneş enerjisi santralini kurmaya karar verdiler.

Çernobil güneş tarlası için ukrayna devletinin elinde 60 kilometre kare alan bulunmakta. Eğer çernobil güneş enerjisi tarlası kurulursa, dünyanın en büyük güneş santrali ünvanına da sahip olacak.

çernobil felaketiAncak, çernobil için güneş santralinin birçok riskli yönü de bulunmaktadır. Bu sorunlardan en büyüğü ise bölgedeki radyasyon miktarı. Çernobil bölgesi halen ciddi radyasyon yaymaktadır.

Bu yüzden çernobil güneş enerji santrali kurulumunda çalışacak teknik elemanlar ve işçiler özel kıyafetler giyecek. Çernobil güneş enerjisi çiftliği yapımında çalışacak kişiler bölgeye girmeden önce eğitimden geçecek.

Yapımı bittiğinde ise şu anda dünyanın en büyük güneş enerji santrali olan Longyangxia Dam Solar Park tesisinin ünvanını elinden alacak. Longyangxia Dam Solar Park enerji santralinin şuanki kurulu gücü 850 MW‘tır.

Çernobil güneş enerjisi tarlası ise bittiği zamanki kurulu gücü 1400 MW olacak.

Ayrıca çernobil bölgesine kurulacak olan tesis için mevcut altyapı kullanılacak. Zaten hali hazırda bulunan enerji nakil hatları ile güneş santralinden üretilen elektrik taşınacak. Böylelikle mevcut elektrik şebekesi altyapısı da değerlendirilmiş olacak.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here