Çevre Dostu Evler – Bölüm 1

0
5270

Ekolojik ev tasarımları ve çevre dostu evler son yıllarda çok moda. Bizlerde tamamen doğa dostu olan bu evler ile ilgili güzel bir liste hazırladık. Yazı dizimiz toplam 2 adet olacaktır. Bu yazı dizimizin ilk yazısı.

1Prefabrik Saman Balyası Evleri

ModdCell bina sisteminin en büyük özelliği saman balyası ve kenevir içeren prefabrik ahşap karkas panelleridir. Bu paneller nispeten uygun maliyetlidir, karbonsuz yapıları ile büyük ölçekli projelerde kullanılabilir. Saman balya ve kenevir panelleri mükkammel ısı yalıtımı sağlar.
Neredeyse sınırsız alanlarda kullanılabilen bu paneller, geleneksel ahşap çerçeve paneller gibi kolayca oluşturulur ve ofisler, okullar ve ticari binalarda da kullanılabilir.
Ayrıca bu paneller hızlı ve verimli monte edilebilir çatı kaplama sistemleri ile birlikte kullanıldığında, binanın termal ısısını 3 katına kadar yükseltir. Sonuç olarak bu panellerin kullanımı sonucunda bina ısı ihtiyacı sıfıra indirildiği için para ve karbon tasarrufu yapılmış olur.

Gerçekten çevre dostu evler arasında güzel bir konumda.

2Aktif Ev

Çevre dostu evler 2.sırada Aktif ev, pencere ve gökyüzü aydınlatmaları ile enerji tasarrrufu yapan yeni bir bina standardıdır. Bu konsept Danimarkalı ışık üreticisi Veluz tarafından geliştirilmiştir. Aktif ev standardı altında gerekli tüm enerji binada veya yakındaki toplu enerji sistemi ve elektrik şebekesine gelen entegre yenilenebilir enerji kaynaklarından temin edilmektedir.
Aktif evler geleneksel pencere ve gökyüzü aydınlatmalarını çarpıcı ve modern bir tasarımla birlikte kullanmaktadır. Duvarların ısı problemi yüzünden verimli enerji kullanılamayacağı düşünülmektedir. Pesif evler gibi diğer yeşil binalarda küçük pencereler yapmak ve gökyüzü ışığını azaltmak istemektedir.

Bu nedenle Aktif Evlerin pencere kullanımında Kanada’da Superkül tarafından tasarlandığı gibi ölçülü tutulmuştur. Evin uzun çatı eğimi ve büyük cam güneş enerjili su ısıtma sistemi pasif güneş kazanç verimliliğini maksimize etmek için güneye bakan cephede konumlandırılıyor. Gökyüzü ışığı ve pencere doğal ışık oluşturup yapay ışık ihtiyacını en aza indirmektedir.
Evde ayrıca çift ısı geri kazanımlı fanlar, yağmur suyu toplama sarnıcı ve güneş enerjili su ısıtma sistemi mevcuttur.

Aktif evlerde, çevre dostu evler içinde ilk sıralarda yer alır diyebiliriz.

3Pasif Ev

Pasif Ev kavramı Dr.Wolfgang Feist‘in çalışmalarına dayanmaktadır. Almanya’da Passivhaus enstitüsü tarafından geliştirilen bir yapı standartına sahiptir. Pasif ev ile ısıtma ihtiyacı yalıtımı, güneş kazanç ve diğer faktörleri maksimize ederek en aza indirilmiştir. Avusturya’da bu dağ kulübesi kendi ısısı ile ekstra ısınma gerektirmeyen evlerden bir örnek bulunmaktadır. Kendi ısısı pişirme ve pasif güneş ısısını konforlu hale getirebilmek için yeterlidir.

Çevre dostu evler arasında olan Pasif ev kelimesi bir süre için hazırlanmış pasif güneş tasarımı ile karıştırılmamalıdır.
Pasif evlerde daha küçük pencereler yapılıp, gökyüzü ışığı kaldırıldığı için iyi yalıtımlı duvara göre enerji bakımından çok verimli değildir.

Son yıllarda en çok sorulan doğa dostu evler arasından biridir pasif evler.

4Yaşayan Duvar

Yaşayan Duvar kavramı Londra Palace Hotel‘de kullanılmak üzere tasarlanmış kentsel sesi düşüren bir çevre dostu evler uygulamasıdır. 350 m2 kapsar ve 10.000’den fazla eğrelti otları, otsu bitkiler ile 16 ton topraktan oluşur.

5Geri Dönüştürülmüş Kargo Konteynerler Evi

Eski nakliye konteynırlarını geri dönüşümlü ve yeni evlerin içerisine dahil etmek diğer yöntemlere göre çok ucuz ve dayanıklı bir seçim olarak kullanılmaktadır.

Bu fotoğraftaki ev, çevre dostu evler tasarlayan Danimarkalı mimarlık firması Arcgency tarafından tasarlanan ve inşaa edilen worldFLEXhome adı verilen bir yapıdır.

Bina dışına yalıtımı tutmak için bir çerçeve bürünmüş iken inşaat sürecinde prefabrik taban ve tavan panelleri bölüme entegre edilmiştir.

Bu konseptin içerisinde;

 • Güneş hücreleri, 30m2 güneye bakan çatı
 • Yeşil çatı
 • Yağmursuyu toplama alanı
 • Gökyüzü ışığının içeri girmesi sağlanmıştır
 • Yüksek duvarlar (350mm)
 • Değiştirilebilir cephe sistemi (bambu cephe resimli)
 • Farklılıaştırılmış ışıklı pencereler
 • Konteynırlar ISO konteynırları olarak taşınabilir
 • Isı Pompası
 • Su Tankı
 • Zemin ısıtmasına bağlanabilen sistem
 • Enerji yönetim sistemi, çevrimiçi enerji tüketimi ve üretimi izleme.

bulunmaktadır.

6Dikine Çiftlikler

Küresel nüfus artışının olduğu ve çok daha fazla alanın talep edildiği günümüzde, çiftlik arazileri için en uygun çözüm dikine çiftliklerdir. Fransız mimar Vincent Callebout‘nın aklına bu kavram geldi. “Formscraper” Çinin büyüyen kendi Shenzhen de inşa edildi.

Konumlandırılmış her bahçe ile Güneş ışığını en üst düzeye çıkarmak ve yağmur suyu toplamak için çakıl benzeri yapılan altı kule karışık üretken bir proje oluşturmak için bir araya yığılmıştır.

Ayrıca proje, konut, çalışma ve eğlence alanları içeriyor. Enerji ise, güneş panelleri ve rüzgar türbinleri kullanılarak oluşturuluyor.

Tam anlamıyla çevre dostu evler in geleceğidir diyebiliriz.

7Doğa Dostu Spor Salonu

Bu Fransız spor salonu eşsiz bir görünüme sahip ve samimi kimlik eko. Geniş ve fonksiyonel pencereler güneş panelleri güç aydınlatma ise geceleri, gündüz ışık sağlar.

Bina Fransız mimar Jean Marc Perçin tarafından tasarlanmıştır. düşünce çok spor salonu estetik nitelikleri gitti ve bir çatı bahçesi ve şık iç mekanlara sahiptir.

8Çevre Dostu Depo

Burası Chicago’da yeşil tohum üretiminin yapıldığı çevre dostu evler kategorisinde bir dağıtım deposu. 750 kW’lık rüzgar türbinin özellikleri; güneş enerjisi ile elde edilen sıcak su, 45.000 m2’lik yeşil çatı, sarnıçlar, biyolojik çukurlar, ve saklama havuzu etrafında inşa edilen sofistike bir yağmur suyu toplama sistemi; Güneş enerjisi, LED aydınlatma; elektrikli araç şarjı ve güneş enerjisi depolayan çatı pencereleri. Geri dönüşümlü ve yeniden kullanılan yapı malzemelerinin kullanımını yapan depoda günlük işlemler ile geri dönüşüm teşvik edilmekte.

9Çevre Dostu Prefabrik Ev

Mimar Jonathan Davis ile sürdürülebilirlik uzmanı Zem Joaquin tarafından tasarlanan bu çevre dostu prefabrik ev, birçoğu sürdürülebilir en iyi yeni fikirler için bir vitrin olan Expo’da yer aldı. 520 m2’den oluşan prefabrik ev küresel yeşil ABD ile eBay üzerinden satıldı.

10Geri Dönüşümlü Beton Boru(Tüp) Ev

Tepoztlan Tubohotel geri dönüştürülmüş beton borulardan ucuza  inşa edilen bir oteldir.  Bu bölgenin muhteşem manzarasından ödün vermeden, hızlı ve ucuz bir şekilde T3arc firması tarafından tasarlanmış ve inşası sadece 3 ay sürmüştür.

Otel, Mexico City’e bir saat uzaklıktaki mimar Andreas Strauss‘un yaptığı 2005 Das Park Hotel’inden esinlenerek yapılmıştır. Ancak, Tubohotel’in beton modülleri konukların Sierra del Tepozteco’daki dağ manzarasını daha iyi bir görebilmeleri için daha fazla cam içermektedir.

Beton genellikle yeşil bir yapı malzemesi olarak kabul edilmez iken beton borulardan yapılmış yapı, çevre dostu haline dönüştürülmüştür.

Modüller, çoğunlukla üç borunun (tüpün) istiflenmesi ile oluşturulan piramitler şeklinde düzenlenmiştir. Her piramidin üst odasına ancak merdivenlerden bir dizi üzerinden erişilebilir.

Otelin hedef kitlesi gecelik yaklaşık 500 peso ya da 43 $ USD karşılığında konaklayacak olan gezginlerdir.

11Kurtarılmış Ağaçtan Kereste Çerçeve Evler

Ahşap çerçeveli-inşaat sektörü büyüdükçe, sonlu ahşap malzeme üzerinde artan bir baskı oluşmakta.

Maple Hill (Akçaağaç Tepesi) ağaç hizmetleri kurtarılmış ahşaplardan kereste çerçeve evler inşa ederek bu sorunu çözüyor.

Kanadalı şirketin kullandığı ağaçlar hastalıktan dolayı ya da gelişimi durmuş ahşaplar -ki aksi takdirde kesilip depolamaya gidecek ya da yakacak olarak kullanılacak olan ağaçlardır. Bu çerçevelerin nakliyesini en aza indirmek için şirket yüz mil yarıçaplık bir alan içerisinde inşa edilmiştir. Tüm ağaçların kapladığı alanda karbondan söz edilemez.

12100% Yeşil Ev

Playa Carate, Peninsula de Osa, Costa Rica da yüzde yüz kendine yeten bu evler Robles Arquitectos tarafından inşa edilmiştir. Bu evler suyu ormandan kullanır, ayrıca iki düşük etkili türbinleri için  bir güç kaynağı sayesinde 800 kWh olarak hizmet vermektedir. Çatıda fotovoltaik güneş panelleri 10,800kWh kadar elektrik sağlamak, ve ek güneş enerjisi panelleri  suyu ısıtmak için kullanılır.

Evin elektrik kabloları, sanitasyon ve su erişimi vardır medeniyetle izole edilir. Evde her şey verimli ve bakımı kolay enerji olacak şekilde dizayn edilmiştir ve tüm yapı malzemeleri çevre üzerindeki etkilerini ölçmek amacıyla test edilmiştir.

13Küçültülmüş Ev

Karbon ayak izini azaltmaya yönelik bir küçülme stratejisi. Jay Shafer , yukarıdaki fotoda yer alan mikro ölçekli sandalyeler de dahil olmak üzere tüm ihtiyaçları içeren bu 100 metrekarelik evde yaşıyor, bir mikro ölçekli yatak odası, bir mikro ölçekli şömine ve mikro ölçekli pencere ile mikro ölçekli çatı bulunuyor. Jay Shafer ayrıca mimar ve bu mikro evi birçok kişi Tumbleweed Tiny House Company parçası olarak inşa etti. 1997 yılından bu yana yukarıdaki evde yaşayan oldu ama yine de aktif olarak yeni mikro konakları inşa ediyor.

14Dubai Solar Köyü

Şu anda yapım aşamasında olan Dubai’nin Dikey Köyü, tüm güneş panelleri, etkileyici bir dizi kaplı, konut, otel ve eğlence imkanı içerir. Etkileyici inşaat tamamlandığında bir LEED Altın sertifikası kazanması bekleniyor.

Her bina yerleşim sırasında güneş ısısını azaltmak için konumlandırılmış, binanın güney tarafında maksimum verimlilik için güneş kolektörünü  otomatik olarak güneşin konum yönüne doğru ayarlanıyor. Köyün yönetilebilir kesimleri, güneş enerjisini taşımaya ve kırmaya yardımcı olan çatı özellikleri vardır.

15Çevre Dostu Dam

Güney Kore Ulusal Ekoloji Enstitüsü tarafından desteklenen Ecorium Projesi,  sulak rezerv ve vahşi bitki alanı dahil 33.000 metrekare bir parktır. Samoo tarafından tasarlanan yapı, birbirine dizi oluşturacak seri kubbe şeklindedir. Proje enerji tasarruflu olacak şekilde tasarlanmıştır, her serada dış iklim koşulları tespiti ve iç uygun ayarlamaları yapılmıştır. Dış metal panel, düşük demir ve düşük E çift cam, ahşap ve pleksiglas yapılacaktır.

16Kağıt Ev

İsviçreli şirket, Wall AG, “Evrensel Dünya Evi” tasarladı. Bu, 5.000 $’lık 390 metrekarelik modüler ev, sıhhi tesisat ile komple tamamlanmış, uyku imkanları 8 kişilik masa ve banklar bir açılır kapanır hava mutfağına kadar desteklemektedir. Kendi inşaatının sırrı “kağıt” kabuk; geri dönüşümlü kağıttan yapılmış reçine emdirilmiş, evlere yapısal bütünlüğünü ve yalıtımı sağlayan petek duvarlara şekillendirmesidir. UWH için emir vermiş Ülkeler arasında, Nijerya ve Angola bulunur. Bu evde çevre dostu evler listesine girmeyi hak ediyor.

17Çevre Dostu Stadyum

Tayvan Kaohsiung‘da bulunan Dünya Oyunları Stadyumu, 14,155m2 çatı arasında 8’844 güneş panelleri tarafından desteklenmektedir. Bu 55’000 seyirci alan stat, Japon mimar Toyo Ito tarafından tasarlandı, inşa etmek bize $ 150 milyon dolara mal oldu. Stadyum kendi kendine 1.14 gigawatt saat güç oluşturabilmekte ve kullanılmayan zamanlarda da çevresindeki mahallelere güç verebilmektedir.

18Matematik Bulmacası Evi

Klein’ın deneysel evinde matematiksel bulmaca temasını araştırıyor. Mimaride bir yağmur suyu toplama sistemi ve güneş panelleri bulunmaktadır.Bu ev çevre dostu evler listemizde yerini alıyor.

19Yeşil Filtre Evi

ABD merkezli Nectar bir mühendislik ve tasarım firması, yüksek kirlilik olan alanlarda 200-400 ağaçları ilet donatılmış bir kule inşaa ediyor. Bu sayede bölge oluşabilen ve atmosfere karışmadan önce temizlenmesi gereken havayı temizleyerek arındırıyor.

Bu firma çevre dostu evler tasarlıyor.

20Dikine Ormanlar

Dikine orman projesi İtalya Milano’daki iki kuleyi ağaçla kaplayarak çevre dostu evler listesine girmeyi başardı.Stefano Boeri‘nin Bosco Verticale adı verilen çevre dostu evler projesi ile kulede yer alan 900 bitki ve ağacı normal şartlarda 10.000 m2 bir alanda yerleştirmek gerekirken, bunu iki binada yapmak mümkün oluyor. Milan’ın hava kalitesini oksijen üreterek temizlenmesi planlanıyor. Milano, hava kalitesi bakımından İtalya’da en kötü şehirler arasında yer alıyor.

Kuleler aynı zamanda diğer binalara gürültü ve ısı kalkanı olacaktır. Çevre dostu evler anlamını hakkıyla taşıyabiliyor.

21Sıfır Projesi

Dallas kentine yeşil bir görünüm kazandırmayı hedefleyen Sıfır Projesi. Dallas kenti içerisindeki yapı meyve bahçeleri, bahçeler ve gıda tezgahlarını tek bir çatı altında topluyor.

Çevre dostu evler yapmayı başarmışlar…

22Essen Bibliosferası

Almanya’da Duisburg-Essen Üniversitesi’nde Bibliosferası, bir yönetim ve öğrenci hizmetleri binası, çalışmaları doğal aydınlatma, havalandırma, sürdürülebilirlik üzerinde yoğunlaşmaktadır ve sadece yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanır. Alman düzenlemelerine göre normalde yüzde 50 daha az enerji tüketir.

Çevre dostu evler genelde bu şekildedir. Yazımızın devamı yakında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here