Ceynak’ta Tüm Tesisler Elektriği Güneşten Alacak !

0
608
samsunport

Türkiye’nin önde gelen lojistik holdinglerinden Cey Group, yeşil dönüşüm projesi kapsamında önemli bir projeyi daha hayata geçirdi. Samsunport da 2 MW üretim kapasitesine sahip güneş enerjisi santrali (GES) kuruldu. Yaklaşık 2 milyon 800 bin kW saat elektrik üretimi gerçekleştirecek Samsunport GES projesi ile 30 yılda yaklaşık 32 milyon kg CO2 emisyon azalımı sağlayacak.

Cey Group Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı, sektörde bir ilke imza attıklarını vurgulayarak, “Türkiye’de lojistik sektöründe liman alanlarında Türkiye’de güneş enerjisi kullanılmasıyla ilgili küçük kapasiteli birkaç uygulamayı saymazsak en büyük proje ilk kez Cey Group tarafından devreye alındı” dedi.

2 bin hanelik üretim yapıyor

samsunport ges‘Yeşil liman’ kapsamında önemli bir projeyi 2018 yılı başında hayata geçiren Cey Group’un Samsunport liman sahasında bulunan depo ve antrepo çatıları üzerinde, 2 MW üretim kapasitesine sahip Türkiye’nin liman sahasında kurulan ilk güneş enerjisi santrali, ocak ayında elektrik üretimine başladı. 23 bin 500 metrekarelik çatı alanında toplam 8 bin 448 adet yüksek verimlilik oranına sahip mono kristal tip güneş paneli kullanımıyla yıllık yaklaşık 2 milyon 800 bin kW saat elektrik üretimini gerçekleştirilecek ve 30 yılda yaklaşık 32 milyon kg CO2 emisyon azalımı sağlanacak. Yaklaşık 2 bin meskenin elektrik ihtiyacına eş değer elektrik üretimi sağlanacak GES ile çevrenin korunmasına katkı verilecek.

samsunport ges 2Cey Group’un Samsunport limanını devralmasıyla birlikte yapılan tüm yatırımlarda doğaya dost yöntemler kullanıldı. Yeşil Dönüşüm Projesi kapsamında ilk önce atık alım tesislerinin kurulması ile liman sahası içerisinde dönüşüm faaliyetlerine hız verildiğini aktaran Avcı, liman ekipmanlarının elektrik enerjisi ile çalışmak üzere dönüşümünün sağlandığını ve liman sahası içinde yer alan aydınlatma sistemlerinin LED dönüşümü sağlanarak karbon salınımı yüzde 77 oranında azaltıldığını da belirtti. Ali Avcı, “Ülkemizdeki liman alanlarında yeşil enerji kullanılmasıyla ilgili küçük kapasiteli birkaç proje dışında en büyük proje ilk kez Cey Group tarafından devreye alındı.

Yeşil Liman’ kapsamında bu yılın başında hayata geçirdiğimiz Samsunport liman sahasında bulunan depo ve antrepo çatıları üzerindeki, 2 MW üretim kapasitesine sahip Türkiye’nin liman sahasında kurulan ilk güneş enerjisi santrali elektrik üretimine başladı. 2018 yılının ilk 4 ayında mevsimsel olumsuzluklara rağmen yaklaşık 600 bin kwh elektrik üretimi sağladığımız GES projemiz ile 30 yılda yaklaşık 32 milyon kg CO2 emisyon azalımı sağlayarak çevrenin korunmasına katkı sunacağız. GES yatırımlarımızı tüm tesislere taşıyacağız. Lojistik terminallerimizin çatılarında güneş enerji santralleri kuracağız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here