Çiftçiler için Güneş Enerji Santrali Yapılacak !

0
920
çiftçiler için güneş enerji santrali

Antalya Büyükşehir Belediyesi, 58 bin nüfusa sahip Döşemealtı ilçesine 2,82 megavat gücünde güneş enerjisi santrali kurulacağını açıkladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bu büyük projesi, Döşemealtı ilçesinin Dağbeli Mahallesi Mellidağ mevkiinde yapılması kararlaştırıldı. Projeye göre, 2,82 MW gücünde güneş enerjisi santrali kurulacak. Bu santralden elde edilmesi planlanan enerjinin, çiftçilere ücretsiz bir şekilde verilecek ve tarımsal sulamada kullanılması sağlanacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan bu proje, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı da desteklemektedir. ” Antalya Tarımsal Sulama Amaçlı Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santrali Kurumu Projesi ” ismindeki bu proje ile ilgili protokol, Antalya Rixos Downtown Oteli’nde imzalanmıştır.

baka güneş enerji santraliProtokole, Burdur Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Yılmaz ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel damga vurdu.

Törende kısa bir konuşma yapan Menderes Türel, fosil yakıt türleri ile elektrik üretmek yerine, çevreyi koruyan alternatif enerji üretim modellerini tercih ettiklerini açıkladı. Güneşten elektrik enerjisi üretmenin, Antalya Büyükşehir Belediyesi için çok önemli bir başarı olduğunu belirtti.

Çiftçiler için Güneş Enerji Santrali ile 7.429 Çiftçi Faydalanacak

” Sözümü tutmaktan mutluluk duyuyorum “

Açıklamalarına devam eden Türel, projenin sözünü 4 sene önce seçim kampanyalarında verdiklerini ve verdikleri bu sözün hayata geçirilmesinden dolayı büyük bir mutluluk yaşadığını belirtti.

Antalya tarım sektörünün senede ortalama 6,5 milyon ton üretim yaptığını ve yarım milyardan fazla ihracat kapasitesine sahip olduklarının önemini vurgulayan Türel, bugün imzalanan protokol ile birlikte Antalyalı çiftçilere büyük bir destek sağladıklarını açıkladı.

Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde daha önceden yapılan 2 megavat gücündeki kurulu güneş enerjisi santralinin tamamlandığını vurgulayan Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel, şu açıklamalarda bulundu.

” Antalya’daki 39 tarımsal sulama kooperatifinin senede yaklaşık olarak 5 megavat tutarında elektrik harcanıyor. Daha önceden yapılan 2 megavatlık gücündeki kurulu güneş enerji santralinin, sulama kooperatiflerinin tamamının ihtiyacını görmemekteydi. 2,8 megavat gücünde yapacağımız yeni güneş enerji santrali ile birlikte bu ihtiyacın tamamı karşılanacak. Bu santralimizin maliyetinin 3 milyon 124 bin lirası Antalya Büyükşehir Belediyesi, 9 milyon 375 bin lirası da BAKA tarafından karşılanacak. Böylece belediyemizin güneş enerji santrallerinden elektrik üretimi senelik 6 milyon 760 kilovatsaate yükselecek. Üretilen bu elektriği, sulama kooperatifleri aracılığıyla 7.429 çiftçi ve ailesine sulama desteği olarak kullandıracağız. ”

Türel, ” Antalya’mızın köylüsü, tarım üreticisi bizim efendimiz, baş tacımız olmuştur. Biz bununla büyük bir onur ve gurur duyuyoruz. Antalya tarımına böyle bir destek, tarihte ilk kez oluyor. ” dedi.

Burdur Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Yılmaz, bugüne kadar daha belli bir sayıda kurum ve iş yerlerine destek verildiğini, ancak bundan sonra daha büyük kesimlere hizmet verilecek güdümlü projelerin içinde yer alacaklarını belirtti.

Protokol imza töreninde, AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse ve İbrahim Aydın, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Isparta Valisi Şehmus Günaydın, bazı ilçe belediye başkanları ve sivil toplu örgütlerinin temsilcileri katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here